Nie usuwać Pomnika Wdzięczności tylko wzbogacić go o figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, św. Ottona z Bambergu oraz Bolesława Krzywoustego. To pomysł Społecznego komitetu w sprawie ustanowienia i ukształtowania w Szczecinie pomnika Matki Bożej Królowej Pokoju - Patronki Pojednania Narodów Europy.
Pod obywatelskim projektem uchwały w tej sprawie podpisana jest Tomira Maziakowska, w przeszłości startująca w wyborach z list Ligi Polskich Rodzin. Pomysł zwieńczenia Pomnika Wdzięczności figurą Matki Boskiej przedstawiła już przed rokiem. Teraz idea wróciła w dużo bardziej rozbudowanej formule. Jej inicjatorzy podkreślają, że zależy im, by poprzez przebudowę nadać monumentowi zupełnie inną symbolikę.

„Usunięcie pomnika z centrum miasta spowoduje zatracenie jego wartości wychowawczej. Według naszej propozycji bardziej odpowiednie byłoby pozostawienie pomnika z jego adaptacją według następujących założeń:
- upamiętnienie ofiar II wojny światowej, systemów totalitarnych, zwłaszcza ofiar deportacji i ludobójstwa
- upamiętnienie obywatel, którzy odmówili wykonywania zbrodniczych rozkazów własnych państw totalitarnych – za cenę swego życia
- ustanowienie ponad istniejącym pomnikiem – symbolizującym historię, której wszak nie zmienimy – figury Matki Bożej Patronki Pojednania Narodów Europy z błogosławiącym Panem Jezusem” – czytamy w projekcie uchwały.

Dużo symboliki
Dodatkowo, nad istniejącym elementem rzeźbiarskim przedstawiającym żołnierza i robotnika, miałaby się pojawić jeszcze jedna para. Św. Otton z Bambergu, który chrystianizował Pomorze oraz książę Bolesław Krzywousty, który zaprosił apostoła na te ziemie. Na wizualizacji, która ma być tylko punktem wyjścia, widzimy również łuk rozpięty nad istniejącym betonowym słupem.

Dużo symboliki ma być również pod pomnikiem. Autorzy koncepcji proponują ustawienie tam symbolicznych wagonów towarowych, którymi Polacy byli wywożeni na Syberię. Wokół umieszczone mają zostać daty najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Inicjatorzy przebudowy Pomnika Wdzięczności przekonują, że mają „poparcie przedstawicieli trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa, a także organizacji społecznych i zawodowych”. Środki na przebudowę monumentu miałyby pochodzić ze zbiórki publicznej.

Projekt trafił do Rady Miasta
Projekt uchwały obywatelskiej w tej sprawie trafił właśnie do Rady Miasta. Jeśli spełni wymogi formalne (400 podpisów) będzie procedowany na jednej z najbliższych sesji.

Trudno jednak przypuszczać, że projekt zdobędzie poparcie radnych. Wcześniej zagłosowali oni za przeniesieniem Pomnika Wdzięczności (jego najbardziej cennych elementów) na Cmentarz Centralny. Magistrat rozstrzygnął już konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni w tej okolicy. Miejsce, gdzie dziś stoi monument zamienić ma się w teren rekreacyjny z ławeczkami, zielenią i ścieżką rowerową.