Coraz więcej mieszkańców Pomorza Zachodniego szuka alternatywy wobec klasycznego rynku nieruchomości. Coraz częściej znajduje ją w nowoczesnym budownictwie społecznym, które łączy dostępność z jakością.
Nie tylko dla najuboższych
Dziś mieszkalnictwo społeczne to realna propozycja dla osób o przeciętnych dochodach – z ustabilizowaną sytuacją finansową, które nie kwalifikują się do lokali komunalnych, a jednocześnie nie mają zdolności kredytowej lub nie chcą wiązać się kredytem na dekady. Model najmu społecznego – często z opcją dojścia do własności – pozwala zamieszkać w funkcjonalnym i dobrze zlokalizowanym lokum bez ryzyka długoterminowego zobowiązania.
SIM Szczecin – motor zmian
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Szczecin (SIM Szczecin), działa w ramach ogólnopolskiego programu wspierania dostępnego mieszkalnictwa. Spółka, opierając się na przepisach ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, oferuje mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności. Uczestnicy wnoszą tzw. partycypację (np. ok. 20 proc. kosztów inwestycji), a następnie spłacają kolejne raty w czynszu. Po wyznaczonym okresie mogą stać się właścicielami lokalu. To rozwiązanie, które daje stabilizację i bezpieczeństwo – szczególnie ważne dla młodych rodzin startujących w dorosłość.
Warzymice: społeczny standard „premium”
Jedną z flagowych inwestycji SIM Szczecin są Warzymice, zaledwie 8 kilometrów od centrum Szczecina. W spokojnym otoczeniu, z dogodnym dojazdem i dostępem do szkół oraz usług, powstaje pięć niskich budynków z łącznie 90 mieszkaniami. Metraże – od ok. 41 do ponad 76 m² – odpowiadają potrzebom singli i rodzin.
Na szczególną uwagę zasługuje inkluzywność projektu: 30 lokali zaprojektowano z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Mieszkania na parterze będą miały ogródki, do każdego lokalu przewidziano komórkę lokatorską, a na osiedlu zaplanowano miejsca parkingowe, w tym stanowiska dla osób o ograniczonej mobilności. Warzymice potwierdzają, że budownictwo społeczne nie musi oznaczać kompromisów – może oferować współczesny standard życia w przystępnej cenie.
Stargard: „pod klucz”, blisko codzienności
Druga ważna inwestycja powstała w Stargardzie, przy ul. Elizy Orzeszkowej. Dwa kameralne budynki pomieszczą 48 mieszkań o powierzchniach od 38 do 76 m². Wszystkie lokale zostaną oddane „pod klucz” – bez konieczności dodatkowych remontów czy wykończenia. Lokalizacja w pobliżu sklepów, szkół, przystanków komunikacji i placówek medycznych sprawia, że to propozycja szyta na miarę codziennych potrzeb.
Wpływ na region: więcej niż dach nad głową
Rozwój budownictwa społecznego w aglomeracji szczecińskiej przynosi konkretne korzyści:
-
Większa dostępność mieszkań – wypełnienie luki między lokalami komunalnymi a rynkiem komercyjnym.
-
Zrównoważony rozwój urbanistyczny – inwestycje w przemyślanych lokalizacjach, z infrastrukturą i zielenią.
-
Wzmocnienie gmin podmiejskich i mniejszych miast – Warzymice i Stargard przyciągają nowych mieszkańców i ożywiają lokalne usługi.
-
Impuls dla gospodarki – realizacja projektów angażuje lokalnych wykonawców i dostawców.
-
Stabilizacja społeczna – dostęp do mieszkań poprawia jakość życia i ogranicza ryzyko wykluczenia.
Kierunek: przyszłość
W czasach wysokich kosztów życia i trudniejszego dostępu do kredytu mieszkalnictwo społeczne wyrasta na jeden z filarów polityki mieszkaniowej. Przykład SIM Szczecin pokazuje, że da się połączyć dostępność z jakością – bez rezygnacji z komfortu. Warzymice i Stargard to dopiero początek. Jeśli tempo zostanie utrzymane, Pomorze Zachodnie ma szansę stać się liderem nowoczesnego budownictwa społecznego w Polsce – z realną korzyścią dla mieszkańców i rozwoju całego regionu.

Komentarze