W anturażu kwitnących róż, XIII-wiecznych melodii, bogato zdobionych strojów i epokowych tańców – w niedzielę mieszkańcy Szczecina mieli okazję cofnąć się w czasie o trzysta lat i zobaczyć, jak mogli żyć ówcześni szczecinianie. Wszystko za sprawą trzeciej odsłony Pikniku Barokowo-Rokokowego organizowanego przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Metrum.

Najnowszą odsłonę Pikniku Barokowo-Rokokowego udało się zorganizować dzięki marszałkowskiemu Programowi Społecznik. Dzięki dofinansowaniu, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Metrum po raz trzeci zaprosiło mieszkańców do wzięcia udziału w powrocie do przeszłości.

Jak żyli XVIII-wieczni szczecinianie

Goście pikniku zobaczyli, jak w XVIII wieku ubierali się kobiety i meżczyźni, spędzali wolny czas i bawili podczas spotkań towarzyskich. Członkowie Stowarzyszenia Metrum zaprezentowali uczestnikom dwa kontredanse – Upon a Summer’s Day i Hole in the Wall oraz scenkę obyczajową pt. „Mowa Wachlarza”.

Niedzielne spotkanie było także okazją do wzięcia udziału w warsztatach malowania na jedwabiu z wykorzystaniem technik zdobienia z okresu XVIII wieku. – Pierwszy raz biorę udział w takich warsztatach i jestem naprawdę bardzo zadowolona. – Moja przyjaciółka zaprosiła mnie na ten piknik. Pierwszy raz próbuję sił w tej sztuce – chwaliły uczestniczki zajęć.

– Każdego roku organizujemy pikniki zarówno otwierające, jak i podsumowujące. To okazja do zaprezentowania siebie oraz tego, czym się zajmujemy – opowiada Anna Puślednik. – Dzięki Programowi Społecznik mogliśmy zorganizować między innymi takie warsztaty malowania na jedwabiu. Marszałek województwa zachodniopomorskiego życzliwie spojrzał na nasz pomysł – dodaje z uśmiechem.

Jest zapotrzebowanie na modę retro

– Takie pikniki dają przede wszystkim możliwość integracji wszystkich artystów. Począwszy od fotografów, przez modelki, po pasjonatów. Wymieniamy się doświadczeniami, ale i tworzymy nową historię - dodaje modelka retro Olga Dąbkiewicz. – Wcześniej pozowanie w retro strojach było dla mnie pasją. Od jakiegoś czasu zaczęłam to jednak łączyć z pracą. Nie spodziewałam się takiego zainteresowania i zapotrzebowania na modę retro. Ludzie są spragnieni takich wydarzeń.

Stowarzyszenie Metrum nie jest zamknięte – cały czas przyjmowani są nowi członkowie. Co ważne, każdy może wybrać dla siebie zajęcie – od tańca przez gotowanie po zajęcia edukacyjne i promujące kulturę XVIII wieku.

– Ludzie coraz chętniej z nami współpracują i coraz częściej zgłaszają się do nauki tańców. Dołączają do nas nastolatki, osoby w średnim wieku, ale też emeryci. Po prostu ludzie, którzy chcą wspólnie coś robić, rozwijać zainteresowania i pasję – opowiada Małgorzata Zakrzewska.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Metrum ma w planach kolejne niespodzianki dla mieszkańców. – Chcemy zorganizować kolejny piknik, ale także spacer i bal wieczorowy. Chcielibyśmy odtworzyć także wjazd króla Stanisława Leszczyńskiego do Szczecina – zdradza Wiktor Barbaszyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Metrum.

– Dzięki tym grantom realizowane są działania często w małej skali, ale z ogromnym potencjałem. Gratuluję wszystkim Społeczniczkom i Społecznikom angażujących inicjatyw, ciekawych warsztatów i przede wszystkim energii do działania oraz zmieniania najbliższego otoczenia. Tymi działaniami budujemy społeczeństwo obywatelskie, wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka, aktywne i zaangażowane w sprawy społeczne  –  mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Strona internetowa programu: https://spolecznik.karrsa.eu/