Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie podsumowała informacje z PIT-ów za rok 2023. Kolejny rok z rzędu mamy znaczący wzrost liczby „milionerów”, czyli osób w naszym regionie, które mogą pochwalić się dochodem na poziomie rocznym powyżej miliona złotych. – Rok temu milionerów było 2950, a w tym roku jest ich już 3325. Rośnie liczba milionerów ze „świata pracy”. Mniej jest ich wśród tych, którzy na co dzień zajmują się nieruchomościami – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Małgorzata Brzoza z Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Więcej milionerów „na etacie”, ale wciąż najwięcej zarabiają przedsiębiorcy

– Najwięcej z nich, bo aż 2004, prowadzi działalność gospodarczą (1633 w 2022 r.). Wzrosła liczba milionerów z tzw. świata pracy z 37 do 67, nieznacznie wzrosła też liczba tych, co osiągają przychody z zysków kapitałowych – z 40 do 46. Z 15 do 10 spadła natomiast liczba milionerów zajmujących się sprzedażą nieruchomości – podsumowuje Małgorzata Brzoza. 

Skarbówka nie analizuje, jakie branże reprezentują osoby z dochodem powyżej miliona złotych.

Ponad 93% zeznań podatkowych zostało złożonych elektronicznie, a łącznie prawie 72,5 miliona złotych trafi na konta organizacji pożytku publicznego w ramach darowizny 1,5% podatku.

Prof. Korpysa: „Skoro rosną pensje, skoro rosną ceny, to muszą wzrastać również majątki najbogatszych”

W opinii ekonomistów i ekspertów gospodarczych wzrost liczby milionerów w regionie jest zawsze dobrą wiadomością.

– Skoro płaca minimalna rośnie, wynagrodzenia rosną, to siłą rzeczy muszą wzrastać także majątki tych, którzy prowadzą lukratywne biznesy. Z reguły milionerzy to osoby zajmujące się takimi branżami, jak: przemysł ciężki, budownictwo, produkcja czy innowacyjna działalność. Dobrze płacą również inwestorzy zagraniczni, więc spodziewam się wzrostu milionerów z tzw. świata pracy, czyli pracowników zagranicznych gigantów, w tym tych z sektora offshore czy OZE – komentuje Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

– Powstają nowe majątki i rośnie ich wartość. W związku z tym pojawia się temat dobrego zarządzania tym majątkiem, a także plan przekazania go kolejnemu pokoleniu. Wiele osób życzeniowo podchodzi do kwestii dziedziczenia. Myślą, że będzie tak, jak było wcześniej. Plan ustawodawcy zapisany w kodeksie cywilnym jest jednak inny i zaskakuje spadkobierców, którzy stoją przed ogromnymi wyzwaniami. Musimy być świadomi jeszcze jednej rzeczy w kontekście milionerów. Kiedyś milion złotych pozwalał na spokojne życie przez dłuższy czas, dzisiaj znaczenie miliona jest mniejsze – mówi Paweł Skotnicki, ekspert gospodarczy. 

Rozmówcy portalu wSzczecinie.pl są zgodni, że liczba milionerów rokrocznie będzie rosnąć.