Czy dzisiejsza młodzież jest wystarczająco odpowiedzialna, aby podejmować ważne decyzje? Stowarzyszenie POLITES postanowiło dać młodym ludziom szansę wykazania się i wesprzeć realizację ich pomysłów. To możliwe dzięki dotacji z programu Aktywni Obywatele — Fundusz Krajowy, który finansowany jest przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Heleny Raszki oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 5 im. Adama Asnyka w Szczecinie podczas konferencji prasowej opowiedziała o dwóch projektach, które są przez nich wdrażane od kilku miesięcy. Mowa o inicjatywach LAS — Laboratorium Aktywności i Samorządności oraz Od Podwórka do Bałtyku — Zielona Akcja.
– Projekt LAS to szczytna inicjatywa, która pokazuje nam, że dzieciaki niemające do tej pory realnego udziału w życiu szkoły, tak naprawdę mogą w nim czynnie uczestniczyć. Podjęte zostały działania, których celem było uświadomienie młodzieży, na czym polega taki budżet i jak można z niego korzystać — relacjonuje Przemysław Krześlak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinie.
Nauczyciele z SP 7 i LO 5 doszli do wspólnego wniosku, iż pandemia odebrała wszystkim wiele szans do działania i z tego względu należy dokładać wszelkich starań, aby szanse te zwiększać. Kadra chciała dać młodzieży realny wpływ na ich szkołę, jak również to, gdzie funkcjonują i spędzają wolny czas.
– Daliśmy uczniom narzędzie, którym w tym przypadku jest szkolny budżet partycypacyjny. Mamy do wykorzystania pulę 20 tysięcy złotych. Podzieliliśmy te środki na pół i przydzieliliśmy po 10 tysięcy złotych do każdej z placówek oświatowych. Dzięki tym pieniądzom możliwe będzie sfinansowanie wdrożenia pomysłów, które zostaną zgłoszone przez młodzież — informuje przedstawicielka stowarzyszenia POLITES.
Podczas konferencji wypowiedzieli się również przedstawiciele grup wykonawczych, którzy przez ostatnich kilka miesięcy obradowali i podejmowali różne trudne decyzje.
– Bardzo często młodzież nie jest uważana za dostatecznie odpowiedzialną, by podejmować decyzje. Mimo tego, że mamy dobre pomysły i ogromną chęć do działania, jesteśmy pomijani. Projekt LAS powstał z myślą o powierzeniu nam władzy sprawczej — mówi Julia z grupy wykonawczej.
Pomysły na projekty można składać do 12 maja. Powinny one dotyczyć rzeczy materialnych, takich jak np. strefa ciszy, warsztaty o różnej tematyce, wydarzenia, a nawet murale. Budżet przeznaczony na jeden projekt waha się od 400 do 4000 złotych. O wyborze projektu zdecyduje komisja składająca się z członków grupy wykonawczej.
Komentarze
0