„Zawodowy Summer Camp” to pilotażowy projekt Województwa Zachodniopomorskiego, wspierający nowoczesne kształcenie zawodowe i szkolnictwo wyższe, ale też promujący ideę uczenia się przez całe życie.
Ponad 800 nastolatków w konkursie
Najpierw była pełna emocji rekrutacja, bo bilet na „Zawodowy Summer Camp” można było zdobyć, biorąc udział w konkursie „Kręci mnie to”. Młodzież szkół średnich miała w trzyminutowym filmie w kreatywny sposób pokazać wybraną profesję albo pasję. Na konkurs wpłynęło 60 prac konkursowych z 37 szkół — w sumie wzięło w nim udział 812 nastolatków. Kapituła wybrała zwycięzców, a nagrodą jest udział w obozie. Na kwietniowy „Zawodowy Summer Camp” pojedzie 377 uczestników oraz ich wychowawcy.
Takie obozy to jeden z kluczowych elementów całego programu stworzonego przez Województwo Zachodniopomorskie, a tegoroczna edycja jest drugą z trzech zaplanowanych. Cały projekt jest realizowany od listopada 2023 roku w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Po co jest „Zawodowy Summer Camp”?
„Zawodowy Summer Camp” to projekt, którego celem jest dopasowanie kształcenia zawodowego do wymagań rynku pracy, ale też wyrównywanie szans w dostępie do rozwoju i nabywania kluczowych umiejętności. Uczestnikami drugiej edycji są uczniowie zachodniopomorskich szkół zawodowych, liceów i techników, zarówno ci objęci edukacją formalną w zakresie kształcenia zawodowego, jak i uczestniczący w różnych formach edukacji pozaformalnej.
— Chyba najwięcej skorzystałem na udziale w warsztatach o predyspozycjach zawodowych. W ich trakcie wypełnialiśmy test, w którym musieliśmy określić posiadane umiejętności i przyrównać je do określonych zawodów. Dowiedziałem się dzięki temu bardzo wiele o samym sobie. Odkryłem, że jestem osobą ciekawą świata i nowości oraz bardzo kreatywną — tak o swoich wrażeniach z obozu opowiadał we wrześniu Miłosz, jeden z uczestników pierwszej edycji.
Program czterech dni obozu jest wypełniony po brzegi. Zajęcia będą prowadzone przez mentorów i specjalistów z różnych dziedzin. Uczestnicy mogą liczyć na poznanie podstaw przedsiębiorczości praktyczną naukę zawodu z uwzględnieniem profesji wykorzystujących nowoczesne technologie czy dostęp do doradcy zawodowego i psychologa. Będą też tworzyć własne mapy marzeń i uczyć się autoprezentacji oraz pracy w grupie. To wszystko ma przyczynić się do świadomego wyboru ścieżki kariery zawodowej przez młodych ludziale i zwiększenia liczby samodzielnych inicjatyw biznesowych w regionie.
Summer Camp jest finansowany ze środków KPO ramach projektu pt. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”.
Komentarze