Wegańskie przekąski i napoje, bezpieczniejsze leki przeciwbólowe oraz samoprzylepne kleje silikonowe – to projekty młodych, szczecińskich naukowców, które zostały docenione przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach XI edycji konkursu na innowacyjny koncept badawczy „Lider”.
Do tegorocznej edycji konkursu swoje pomysły zgłosiło 254 młodych naukowców z całej Polski. W gronie liderów znalazło się 60 osób, które otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 85 milionów złotych, z czego 4,5 mln zł trafi do naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Czego dotyczą projekty naukowców z ZUT-u?
Dr inż. Łukasz Łopusiewicz z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w ramach przyznanego grantu będzie pracował nad rozwojem innowacyjnych bioaktywnych fermentowanych wegańskich produktów spożywczych z wybranych makuchów dostępnych na polskim rynku. Celem projektu jest opracowanie grupy produktów w postaci fermentowanych przekąsek i napojów w typie tzw. „mleka roślinnego” o cechach żywności funkcjonalnej z wybranych makuchów, czyli pozostałości po tłoczeniu nasion oleistych.
– Do swoich badań wybrałem makuchy z amarantusa, czarnuszki, konopi, lnianki, sezamu, słonecznika oraz wiesiołka. Mój projekt to odpowiedź na rosnące zainteresowanie produktami wegetariańskimi, wegańskimi, bezglutenowymi, bezlaktozowymi oraz bezcukrowymi, które cechują się wysoką zawartością składników bioaktywnych, błonnika oraz zawierających dobroczynną mikroflorę – tłumacz dr Łopusiewicz.
Dr inż. Adrian Antosik zbada samoprzylepne kleje silikonowe do zastosowań specjalnych. Innowacyjne kleje zostaną wytworzone na bazie komercyjnych żywic silikonowych.
– Nowo opracowane samoprzylepne kleje silikonowe docelowo znalazłyby wiele zastosowań np. w przemyśle ciężkim oraz samochodowym jako taśmy łączące materiały, które pracują w podwyższonych temperaturach, czy w kosmonautyce – jako spoiwo do baterii słonecznych na pokładzie satelitów oraz stacji kosmicznych – tłumaczy dr Adrian Antosik z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
Dr inż. Paula Ossowicz, która również na co dzień pracuje na Wydziale Technologii Inżynierii Chemicznej ZUT, w swoich badaniach skupi się na opracowaniu technologii otrzymywania nowych modyfikacji leków przeciwbólowych o zwiększonej przenikalności przez skórę.
– Celem projektu „Aminoprofen” są farmaceutyki nowej generacji wytworzone z surowców pochodzenia naturalnego. Otrzymany lek o właściwościach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych będzie lepiej tolerowany przez pacjenta – tłumaczy dr Ossowicz.
Modyfikacja struktury substancji aktywnej oraz odpowiednie dobranie substancji pomocniczych pozwoli na stworzenie bezpieczniejszych leków w szczególności ze względu na możliwość obniżenia dawki terapeutycznej leku i ograniczeniu działań niepożądanych. Ponadto ceny stosowanych do modyfikacji surowców nie wpłyną znacząco na wzrost kosztów produkcji. Dzięki wymienionym zaletom wyprodukowany lek może stać się przebojem w branży farmaceutycznej.
Komentarze
6