Jesienna odsłona kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach” to bogactwo cebulek, krzewów, drzewek owocowych i akcesoriów niezbędnych do pielęgnacji działek i ogrodów. Pogoda dopisuje, więc Wały Chrobrego pełne są nie tylko wystawców, ale i mieszkańców, którzy kupują rośliny z myślą o swoich ogrodach, tarasach, balkonach i działkach. Kiermasz można odwiedzać w niedzielę do godz. 17:00.

„Szczecinianie kochają zieleń”

Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach” to jedno z ulubionych wydarzeń mieszkańców Szczecina. Inicjatywa odbywa się zawsze wiosną i jesienią.

– Pory roku wyznaczają cykl życia naszych działek i ogrodów. Kupujemy rośliny jesienią, jeżeli chcemy mieć pięknie kwitnące kwiaty i drzewa wiosną – mówi Robert Szyjanowski, współorganizator wydarzenia.

– Mamy rekordową liczbę ogrodników i producentów roślin. Szczecinianie kochają zieleń, uwielbiają działki i ogrody, starają się być na kiermaszu i uzupełniać swoje ogrody – mówi Marek Maj, współorganizator wydarzenia. – To jedno z ulubionych wydarzeń mieszkańców Szczecina – dodaje.

Na kiermaszu nie brakuje także rękodzieła, regionalnej żywności, w tym miodów, chleba czy mięsa. W tej edycji szerzej niż zwykle prezentowana jest architektura ogrodowa, w tym np. sauny. Można wybierać również spośród kosiarek i narzędzi ogrodniczych.

Dodatkowo w niedzielę na tarasie przy pomniku Herkulesa walczącego z centaurem od godz. 12:00 instruktorzy Szkoły Jogi Klasycznej Ewy i Rafała Lichtarowiczów dla wszystkich zainteresowanych przeprowadzą zajęcia jogi. Będą też tańce polinezyjskie i flamenco.

Wystawcy zapraszają mieszkańców. „Trawy pampasowe można uprawiać tylko w Szczecinie”

Bogactwo stanowisk na jesiennej odsłonie kiermaszu imponuje. Nie brakuje ofert zarówno dla wielbicieli drzew i krzewów, jak i kwiatów.

– Jesień to zdecydowanie czas cebulek. Od czosnków ozdobnych przez tulipany. Szczecinianie pytają nas dzisiaj właśnie o czosnki, piękne, fioletowe kule. W waszym mieście także dużo osób kupuje krokusy, by wiosną w ogrodach mieć piękne, fioletowe dywany – mówi nam jeden z wystawców.

– Tylko w Szczecinie można uprawiać trawy pampasowe, bo tutaj są łagodne zimy i trawy u was przez cały rok wyglądają fantastycznie. Do tego dużo osób pyta o lilie wodne. Nawet na tarasie możemy zbudować mały zbiornik, mieć 50 centymetrów wody i cieszyć się pięknym oczkiem wodnym – dodaje inny wystawca.

– Ludzie uwielbiają drzewka owocowe, szczególnie te, które mają już owoce – słyszymy. – Mieszkańcy widzą, jak pięknie rosną jabłka i gruszki, ale pytają także o wiśnie i śliwy.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia. Kiermasz potrwa do niedzieli do godziny 17:00.