Czy to możliwe, że cena działki budowlanej będzie wkrótce wyższa niż samo wybudowanie domu? Patrząc na skokowy wręcz wzrost wartości gruntów, trudno wykluczyć taką możliwość. Ceny działek budowlanych w Szczecinie rosną w ekspresowym tempie, a w portalach zajmujących się sprzedażą nieruchomości nie brakuje ofert, gdzie metr kwadratowy gruntu wyceniany jest już na ponad 1000 złotych. – Rekordowe ceny nie powinny nikogo dziwić, ponieważ ziemi pod zabudowę jednorodzinną w Szczecinie jest coraz mniej – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Ziemia w Szczecinie cenna jak złoto

Znalezienie w Szczecinie działki budowlanej w rozsądnej kwocie zaczyna graniczyć z cudem. Ceny minimalne zaczynają się od 300-400 złotych za metr kwadratowy. Dominują głównie północne osiedla. Eksperci zwracają jednak uwagę, że najtańsze działki zwykle są nieuzbrojone (tzn. nie mają w swoich granicach albo tuż obok przyłączy do niezbędnych mediów), co dla kupującego w praktyce oznacza dodatkowe i niemałe koszty. 

Dla przykładu za 800-metrową działkę przy ul. Kanarka na osiedlu Małe Błonia trzeba zapłacić równo milion złotych. Działka z kawałkiem lasu na Osowie, licząca 1500 m kw. powierzchni, to koszt rzędu 1,6 miliona złotych. Mniejsze wcale nie są tańsze. Ceny działek na Osowie i Warszewie zaczynają się zwykle od kwot powyżej 800 złotych za metr kwadratowy. Działka w okolicach ul. Podbórzańskiej, mająca 650 metrów kwadratowych powierzchni, wyceniona została na 599 tysięcy złotych.

Tańszych działek można szukać na Stołczynie czy Skolwinie. W tych rejonach nie brakuje ofert, których ceny wahają się od 300 do 400 złotych za m kw., ale nie mają one zazwyczaj ani przyłączy do mediów, ani uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Najwięcej ofert dotyczy tzw. dolnego tarasu oraz terenów postindustrialnych.

Dostępne działki budowlane można znaleźć również na Prawobrzeżu. Ceny są wyższe niż na Stołcznie i Skolwinie, ale niższe niż np. na Warszewie oraz Osowie.

Chcesz zbudować dom? Eksperci szacują, że potrzebujesz 1,5 miliona złotych

Eksperci rynku nieruchomości nie mają wątpliwości, że ceny działek w Szczecinie są wysokie i nawet teoretycznie gorsza kondycja rynku nieruchomości nie sprawi, że będą one spadać. Domów w ostatnim czasie buduje się mniej, ale grunty pod zabudowę nie będą tracić na wartości, ponieważ jest ich coraz mniej – szczególnie w tak prestiżowych lokalizacjach jak Warszewo, Gumieńce czy obrzeża Szczecina.

– 1000 czy 1200 złotych za metr kwadratowy w najlepszych lokalizacjach to nie jest zaskoczenie. Te działki nie sprzedają się od razu i nie ma takiego oczekiwania, że będą. To są ceny ofertowe i właściciele gruntów wiedzą, że prędzej czy później znajdą się chętni nabywcy – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

– Ceny uzależnione są od lokalizacji. Działek pod zabudowę jest coraz mniej, a gruntów poszukują osoby fizyczne, deweloperzy, ale i przedsiębiorcy. Widzimy, że gruntów do zagospodarowania w Szczecinie i okolicach jest mniej, a popyt wciąż jest większy niż podaż – dodaje Dariusz Śnieżek, ekspert rynku nieruchomości. – W większości przypadków ceny nieruchomości i gruntów są wysokie. Warto jednak negocjować i rozmawiać. Największe szanse na rabaty mają klienci gotówkowi – radzi.

Ile więc może kosztować teraz zakup ziemi wraz z budową domu?

– Budowa domu to obecnie mniej więcej 700-800 tysięcy złotych plus koszt działki. Musimy się więc liczyć z kwotami rzędu około 1,5 miliona złotych. To jednak wszystko jest trudne do wyliczenia, ponieważ wiele zależy od stanu działki, stanu gruntu czy tego, w jakim standardzie zostanie wykończony dom – dodaje Mirosław Król.

Eksperci zauważają, że coraz więcej osób planujących budowę domu decyduje się na zakup działki poza Szczecinem. Ceny gruntów np. w okolicach Goleniowa, Stargardu czy Bań potrafią być kilkukrotnie niższe niż w Szczecinie i jego bliskiej okolicy.