Podpisano umowę z wykonawcą, który odbuduje skrzydło północne Zamku Książąt Pomorskich i zmodernizuje wszystkie tarasy. Mostostal Warszawa będzie miał na wykonanie wszystkich prac 2,5 roku. To oznacza, że finalnego efektu można spodziewać się na początku 2025 roku.
– Czekałem na ten dzień szczególnie długo. Można powiedzieć, że od 11 maja 2017 roku, kiedy to doszło do katastrofy budowlanej – mówił przed podpisaniem umowy marszałek Olgierd Geblewicz.
„Trwało to bardzo długo, bo przyczyny okazały się być ukryte głęboko pod ziemią”
W skrzydle północnym Zamku zapadł się wówczas filar, pociągając za sobą fragmenty stropów. Skomplikowana operacja zabezpieczenia miejsca katastrofy, a później szukanie przyczyn wypadku, zajęło łącznie ponad 5 lat.
– Trwało to bardzo długo, bo przyczyny okazały się być ukryte głęboko pod ziemią. Do zasypanych tuneli dotarliśmy w ubiegłym roku. Dopiero wtedy mogliśmy znaleźć miejsce ich zawalenia, zabezpieczyć korytarze, a następnie porządnie i bezpiecznie przygotować inwestycję, którą dziś rozpoczynamy – tłumaczył marszałek Geblewicz.
„Wiedza, którą teraz dysponujemy pozwoli na sprawne przeprowadzenie inwestycji”
Mostostal Warszawa usunie skutki katastrofy budowlanej i wyremontuje skrzydło północne. Zmodernizowane zostaną m.in. elewacja, dach i attyka. To pierwszy z celów rozpoczynających się prac. Drugim będzie zabezpieczenie okalających zamek tarasów i przebudowa usytuowanych na nich tarasów.
– Zagospodarowanie tarasów planowaliśmy już od dawna, ale zależało nam na tym, żeby dobrze się do tej inwestycji przygotować. To niezwykle istotne, że wcześniej zbadaliśmy tunele, poznaliśmy ich rozkład. Gdybyśmy do tego historycznego odkrycia doszli w trakcie prowadzenia prac na tarasach, termin realizacji byłby zagrożony, a koszty dużo wyższe. Wiedza, którą teraz dysponujemy, pozwoli na sprawne przeprowadzenie inwestycji – podkreślała Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich.
„To duże inżynierskie wyzwanie”
Inwestycja będzie prowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Pierwsze pół roku zajmą prace projektowe, obejmujące m.in. aktualizację wcześniej przygotowanych dokumentów. Pierwsze roboty budowlane powinny ruszyć wiosną 2023 roku.
Projektowanie i odbudowa skrzydła północnego ma zająć łącznie 2,5 roku. Wcześniej, bo po 2 latach, powinny być gotowe zmodernizowane tarasy. Najpierw prace obejmą taras południowy (od strony ul. Kuśnierskiej), później wschodni (od strony ul. Panieńskiej), a na końcu północny (od strony Trasy Zamkowej).
– To duże inżynierskie wyzwanie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na skomplikowane warunki geotechniczne oraz trudny charakter prac konstrukcyjnych obiektu. Z naszej strony deklaruję pełne zaangażowanie i wykorzystanie potencjału naszej firmy – zapewniał Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes zarządu Mostostalu Warszawa.
Mostostal Warszawa znany jest w Szczecinie m.in. z innej inwestycji realizowanej dla samorządu województwa – budowy skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego.
Koszt całej inwestycji to ponad 84 mln zł.
Komentarze
0