Ich zadaniem będzie praca i zabawa z dziećmi, pokazanie im swojej kultury, tańców, gry na instrumentach, czy też zorganizowanie lekcji gotowania. Nauczą także niezbędnych podstaw swoich języków, by ułatwić dzieciom start w przyszłość. - już w październiku rusza Multi-Kulti Kindergarten.
Do Szczecina zjadą studenci z całego świata – tylko po to, by wziąć udział w projekcie Multi-Kulti Kindergarten Komitetu Lokalnego AIESEC Szczecin organizowanego we współpracy z przedszkolami ze Szczecina i okolic.
Różnica to zaleta!
Nie ma barier! Różnice to najlepsza część życia, możemy uczyć się od siebie nawzajem. A na końcu okazuje się, że wszyscy jesteśmy tacy sami. - mówi Murilo Martinelli, praktykant z Brazylii. I taka jest właśnie idea projektu – promocja wielokulturowości i szacunku do odmienności. Praktykanci z doświadczeniem w pracy z dziećmi przyjadą do Szczecina i przez 6-8 tygodni będą mogli pracować w przedszkolach, które biorą udział w akcji. Takie inicjatywy to dobra okazja, by pokazać naszym dzieciom, że świat jest różnorodny. To okazja, by uczyć tolerancji od najmłodszych lat – gdy jeszcze nie ma żadnych uprzedzeń. Dzięki udziałowi w projekcie zyskują także przedszkola.
Lepsze przedszkole
Przedszkole zwiększa swoją konkurencyjność na rynku - im więcej języków dzieci będą mogły się uczyć, tym łatwiejszy będą miały start w przyszłość. W obecnych czasach doskonała znajomość języka angielskiego jest niezbędnym minimum, za kilka lat tym minimum będzie znajomość dwóch, trzech języków obcych. Dzieci nie mają także problemów z uczeniem się kilku języków jednocześnie, należy więc w tym kierunku działać. Ponadto, kiedy wolontariusz przyjeżdża do przedszkola, to tak jakby przywoził ze sobą część swojego kraju i całą swoją kulturę. Można zaryzykować stwierdzenie, że to taka podróż po całym świecie bez wychodzenia z domu. - tłumaczy Marcin Wierzbicki z organizacji AIESEC, koordynator projektu "Multi-Kulti Kindergarten".
Cały świat w przedszkolu
Na razie chęć udziału w projekcie zgłosiły dwa przedszkola. Do Szczecina przyjadą trzy studentki - z Australii, Japonii i Chin. Ale jak zaznaczają organizatorzy zależy im na tym, by do programu zgłosiło się jak najwięcej przedszkoli, dzięki temu w projekcie weźmie udział więcej praktykantów. Im więcej osób przyjedzie do Szczecina, tym większą różnorodność poznają dzieciaki.
Zależy nam na zróżnicowaniu i jak największym zainteresowaniu ze strony przedszkoli i rodziców. Stąd pomysł zaproszenia native speakera z Australii, wolontariuszki z Japonii, której kultura staje się coraz popularniejsza w Polsce i przede wszystkim z Chin - już w tym momencie jest to jedno z wiodących państw na świecie, o fascynującej kulturze i języku. Planujemy także nawiązać współpracę z osobami z krajów hiszpańskojęzycznych - Kolumbii, Argentyny, Wenezueli – mówi Marcin Wierzbicki.
Studencka wymiana
Program Multi-Kulti Kindergarten odbywa się na zasadach międzynarodowej wymiany studenckiej – teraz my przyjmujemy gości, ale szczecińscy studenci też będą mieli okazję wziąć udział w takim projekcie za granicą.
Chcemy, by najmłodsi poznawali świat od tej najciekawszej strony, czyli różnorodności. Nie jest to ani pierwszy, ani jedyny program AIESEC - projektu typu "Multi-Kulti Kindergarten" odbywają się cyklicznie na całym świecie. - mówi Marcin Wierzbicki.
Dzieci nie mają barier!
Program jest dowodem na to, iż nie istnieją żadne bariery, które mogłyby przeszkodzić ludziom we wspólnym działaniu. Chociaż maluchy najczęściej nie posługują się językiem angielskim nie mają oporów, by uczyć się, bawić i poznawać praktykantów.
Dzieci nie mają w sobie tych wewnętrznych barier, które powstrzymywałyby je przed nawiązaniem kontaktu. Mało tego! One zrobią wszystko, by jakoś dogadać się z tym obcokrajowcem, bo po prostu chcą się uczyć, chcą się rozwijać, nawet jeśli nie potrafią tego jeszcze nazwać. - przekonuje Wierzbicki.
Dzieci widzą więcej niż dorośli
Projekt Multi-Kulti Kindergarten jest nie tylko niesamowitym doświadczeniem dla przedszkoli, pracowników, rodziców i dzieciaków, ale także dla samych studentów, którzy do nas przyjeżdżają. Praktykanci nie tylko zostawiają w Polsce mały kawałek swojej kultury, ale również czerpią z naszej.
Najlepszą częścią jest sama wymiana i wynikające z tego doświadczenie. Zawsze możemy uczyć się od siebie nawzajem. Praca z dziećmi jest inna, ponieważ one dopiero budują swoją osobowość i widzą wiele rzeczy, których dorośli już nie widzą. One nadają na innej częstotliwości, częstotliwości szczęścia, i to jest tym bardziej interesujące, ponieważ są z innego kraju, gdzie jest inna kultura, inna edukacja. Więc mogę się od nich wiele nauczyć. Ja natomiast uczę ich swojej kultury, podstaw angielskiego. Dzieci uczą się ciągle i konsekwentnie, w przyszłości mogą być bardziej tolerancyjnymi ludźmi. W skrócie mogę powiedzieć - "I'm loving it all"! - przekonuje Murilo Martinelli.
Są ludzie dobrzy i ludzie źli
Doświadczenia studentów potwierdzają, że bez znaczenia na obyczaje, kulturę, wierzenia i narodowość wszyscy jesteśmy tacy sami, wszyscy jesteśmy ludźmi.
Naprawdę bardzo kocham Polskę, spotkałem tu wspaniałych ludzi. Moje doświadczenie składa się w 95% z dobrych przeżyć. Ale spotkałem tu także 5% nietolerancyjnych ludzi. Dotknęły mnie przypadki ksenofobii, czegoś w stylu "nie chcę cię tu", "chcesz się bić"... Ale to nie szok kulturalny, bo w Brazylii też mamy ten rodzaj ludzi. Wszędzie znajdziesz dobrych i złych ludzi – mówi Murilo Martinelli.
Wymieńmy się doświadczeniem
Praca z dziećmi w całkowicie innym kraju uwypukla różnice i pozwala czerpać wiedzę, którą możemy wykorzystać w dalszym życiu.
Jedna rzecz, która mi zaimponowała to poziom edukacji w Polsce! Uczycie angielskiego, niemieckiego, polskiego, matematyki, sztuki i tak dalej już w przedszkolu! To niesamowite. W Brazylii mamy przedszkola, ale nie mamy tego poziomu edukacji. W Brazylii tylko bardzo bogaci ludzi mają dostęp do takiej edukacji, jak w Polsce, niestety. - tłumaczy Murilo Martinelli.
Zgłoś swoje przedszkole!
Nabór do projektu wciąż trwa, więcej informacji nt. programu można odnaleźć na stronie Komitetu Lokalnego AIESEC Szczecin www.szczecin.aiesec.pl lub na profilu Facebook: AIESEC Szczecin. Aby wziąć udział należy zgłosić się na adres mailowy multi.kulti.kindergarten@gmail.com. By wystartować w projekcie trzeba spełniać najważniejsze wymaganie – trzeba chcieć.
Przede wszystkim trzeba chcieć - kiedy przedszkole chce z nami współpracować, jesteśmy w stanie pokonać wszystkie przeszkody. W tym roku stawiamy na pełną integrację wolontariuszy, dlatego wspieramy ich zakwaterowanie w rodzinach goszczących - jest to szczególnie atrakcyjne dla rodziców, których dzieci będą miały styczność z inną kulturą przez cały dzień.- tłumaczy Marcin Wierzbicki. Przedszkola można zgłaszać do 22 października.
A pierogi mamy doskonałe...
Pozwól swoim dzieciom poznać świat bez przemierzania kilometrów drogi. Jak się okazuje różnorodność może zachwycać na wszystkich płaszczyznach.
I jeszcze to jest ciekawe, że w Polsce nie jecie lunchu, to inne, ale nie gorsze! I tak przy okazji, kocham pierogi! - mówi Murilo Martinelli.
Czym jest AIESEC?
AIESEC to największa organizacja pozarządowa prowadzona przez studentów. Działa w 110 krajach, na 1600 uniwersytetach i zrzesza 60 tysięcy studentów z całego świata. AIESEC tworzy i prowadzi projekty o różnorodnej tematyce, m.in. edukacja międzykulturowa, technologie informacyjne, czy marketing. AIESEC zapewnia również możliwość wyjazdu na praktykę zagraniczną, udział w międzynarodowych konferencjach, pozwala na zdobycie nowych umiejętności, jak zarządzanie czasem czy sztuka prezentacji.
Portal www.wszczecinie.pl objął projekt patronatem.
Komentarze
0