Długo spekulowano, czy Lewica w wyborach samorządowych wystartuje sama, czy będzie próbowała wejść na listę Koalicji Obywatelskiej lub wystartować w szerszym porozumieniu. Wiadomo już, że partia wystawi listy zarówno do sejmiku, jak i rady miasta. Będzie miała także swojego kandydata na prezydenta Szczecina.

Kto kandydatem Lewicy na prezydenta Szczecina?

Szczegóły zdradził Dawid Krystek, nowy wicewojewoda i lider Nowej Lewicy w Szczecinie, podczas porannej rozmowy w Super FM.

– Nowa Lewica wystartuje z innymi partiami jak: PPS, Unia Pracy czy Partia Razem. Wystawimy kandydatów do sejmików województw w całym kraju, będzie także lista do rady miasta. Oczywistą oczywistością jest to, że będziemy mieć także kandydata na prezydenta Szczecina – mówił Dawid Krystek. – Nie wystawiając kandydata na prezydenta, partia usuwa się z debaty i osi sporu na temat miasta. Mamy rekomendowanych troje kandydatów. To Jolanta Tryszkiewicz, Dariusz Wojcieszek albo Bogdan Jaroszewicz – zdradził Krystek.

Jaroszewicz był zastępcą prezydenta Szczecina, Wojcieszek kierował niegdyś urzędem morskim, a Jolanta Tryszkiewicz jest jedną z bardziej charakterystycznych twarzy Lewicy w Szczecinie, blisko współpracuje z Katarzyną Kotulą i zdobyła ponad 9 tysięcy głosów w jesiennych wyborach do sejmu.

– Wierzę, ze Jolanta podejmie wyzwanie i zgodzi się w tych wyborach nas reprezentować – powiedział Dawid Krystek.

Sama zainteresowana startu jeszcze nie potwierdza. – Szczecińska Nowa Lewica rok temu faktycznie podjęła uchwałę, w której jestem jedną z trzech osób – jedyną kobietą – rekomendowanych do fotela prezydenta Szczecina. Od tego czasu wiele się zadziało, a sama rekomendacja to tylko jeden z elementów, który być może poskłada się w sensowną całość. Decyzji ostatecznej jeszcze nie podjęłam – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Jolanta Tryszkiewicz.

Lewica na wirażu. Ostatnio bez radnych w Szczecinie

Lewica w ostatniej dekadzie nie ma szczęścia do wyborów w Szczecinie. W 2010 do rady miasta wprowadziła szóstkę lewicowych kandydatów, w 2014 roku mandaty obronili tylko Dawid Krystek i Henryk Jerzyk, a w 2018 nie udało się zdobyć żadnego mandatu, choć wspomniani wcześniej dwaj politycy byli relatywnie bliscy reelekcji. Obecnie z ramienia Lewicy w sejmiku zasiada tylko Stanisław Wziątek. Co ciekawe, wynik Lewicy w okręgu był na tyle przeciętny, że w 2018 roku mandatu sejmikowego nie uzyskał dzisiejszy minister nauki Dariusz Wieczorek.

W 2014 i 2018 roku kandydatem Lewicy na prezydenta Szczecina był Dawid Krystek. Zdobył on odpowiednio ponad 6% i ponad 3% głosów.