Akcja „Wspominamy Lema” wciąż trwa. Wczoraj w 13 Muzach miłośnicy literatury science-fiction mogli zjeść razem śniadanie, obejrzeć filmy oraz wysłuchać wykładu sławnego lemologa – Jerzego Jarzębskiego.

Smakowanie Lema

Rano na Alei Kwiatowej wystawiono stoły zastawione świeżymi ciastami i rogalikami. Do tego kawa, herbata i poranna gazeta. Na taki darmowy poczęstunek zebrali się nie tylko wierni uczestnicy festiwalu, ale także przypadkowi przechodnie. Wielki poranny posiłek w przestrzeni miejskiej wypadł świetnie.

Filmowo

W sobotę w 13 Muzach wyświetlono dwa filmy. Tradycyjnie – jeden był dokumentalny, a drugi fabularny. Pierwszy to z nich był reżyserowany przez Tomasza Kamińskiego. Dokument był zbiorem wypowiedzi Stanisława Lema przeplatanych słowami innych pisarzy czy krytyków. Nie zabrakło elementów biograficznych (Lem miał szansę zostać dobrze zarabiającym spawaczem)czy elementów refleksyjnych, np. na temat śmierci (tu słowa Epikura powtórzone przez autora „Solaris”, że gdy my istniejemy nie ma śmierci, a gdy przychodzi śmierć nas już nie ma). Drugi film został zaprezentowany późnym wieczorem . Fabuła była oparta na opowiadaniu „Rozprawa” z „Opowieści o Pilocie Pirxie” Lema. W tym rozdziale pilot musiał wypróbować swoją załogę złożoną z ludzi i androidów. Udaje mu się ocalić wszystkich przez zniszczenie zbuntowanej maszyny. Ten film z 1978 roku zasłynął z miernych efektów specjalnych, co dzisiaj może stanowić atrakcję.

Przypadek i poznanie

O godzinie 20.00 odbyło się spotkanie z profesorem Jerzym Jarzębskim – wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Jest on jednym z najwybitniejszych znawców twórczości Stanisława Lema, a szczecinianie mieli już okazję go poznać na spotkaniu w Willi West End. W 13 Muzach profesor wygłosił wykład oraz odpowiadał na zadane pytania. Wykład dotyczył poznania i przypadku u Lema. Pisarz tworząc pewne pojęcia czy postaci w swoich dziełach, sam się nad nimi potem zastanawiał. Nawet po ukończeniu którejś ze swoich książek nie przestawał poznawać i szukać. Istotną rolę przy interpretacji dzieł autora „Edenu” odgrywa także filozofia przypadku. Pisarz postrzegał nasz świat jako jeden z możliwych, powstałych w wyniku przypadku. Nie jest więc z pewnością najdoskonalszym ze światów i ludzkość nie ma co się szczycić swoim człowieczeństwem. Całe spotkanie z prof. Jarzębskim poprowadził znany dziennikarz Konrad Wojtyła.

Co jeszcze?

To nie koniec rozprzestrzeniania lemomani w Szczecinie. Dziś odbędzie się jeszcze wykład dr Macieja Płazy oraz spektakl „Murdas.Bajka”. Nie zabraknie też filmu – tym razem w reżyserii Andrzeja Wajdy.