Lato w Szczecinie to czas, kiedy wszyscy chętnie wychodzą na zewnątrz, korzystając z uroków natury. Parki, lasy, kąpieliska – to miejsca, które przyciągają mieszkańców naszego miasta spragnionych słońca i relaksu. Niestety, lato to także okres wzmożonej aktywności różnych owadów, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Komary, kleszcze, meszki, osy, szerszenie, a także pluskwy – wszystkie te stworzenia mogą stanowić dla nas poważne zagrożenie. Jak więc skutecznie się przed nimi chronić? Sprawdź w artykule!

Komary

Komary to chyba najbardziej uciążliwe owady lata. Ich ukąszenia powodują swędzenie, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić do alergii. Aby uniknąć ich ataków, warto zaopatrzyć się w repelenty zawierające DEET lub inne skuteczne substancje odstraszające. W domach i na balkonach pomocne mogą być moskitiery, a także specjalne urządzenia emitujące ultradźwięki. Dla tych, którzy chcą pozbyć się komarów z większych obszarów, pomocne będą usługi dezynsekcji. Władze lokalne co roku zarządają profesjonalne odkomarzanie w Szczecinie, jednak jest ono wykonywane w miejscach publicznych. W prywatnych ogrodach czy na działach o odkomarzanie trzeba zadbać samodzielnie, jednak jest to inwestycja, która się zwraca. Zabieg dezynsekcji może zapewnić nawet do 2 miesięcy spokoju od uciążliwych komarów.

Kleszcze

Kleszcze to kolejne owady, których należy unikać. Mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Przed wyjściem do lasu lub na łąkę warto założyć jasne, długie ubrania, które utrudnią kleszczom dostęp do skóry. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyjmy ciało. Sprawdźmy również naszych czworonożnych przyjaciół. W przypadku zauważenia kleszcza, najlepiej skorzystać z specjalnych narzędzi do jego usunięcia lub udać się do lekarza.

Meszki

Meszki, choć małe, potrafią być niezwykle dokuczliwe. Ich ukąszenia są bolesne i mogą prowadzić do opuchlizny oraz reakcji alergicznych. Aby się przed nimi chronić, warto unikać miejsc o dużej wilgotności, szczególnie wczesnym rankiem i wieczorem. Używanie repelentów oraz noszenie odpowiedniej odzieży również pomaga w ograniczeniu ryzyka ukąszeń.

Osy i szerszenie

Osy i szerszenie to owady, które mogą być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne. Ich ukąszenia są bolesne i mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Aby uniknąć ich ataków, należy zachować ostrożność podczas jedzenia na świeżym powietrzu, szczególnie przy spożywaniu słodkich napojów i owoców. W przypadku zauważenia gniazda os lub szerszeni w pobliżu domu, najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą ds. dezynsekcji, która bezpiecznie usunie zagrożenie.

Pluskwy

Choć pluskwy nie gryzą tylko latem, ale przez cały rok, to właśnie w okresie letnim intensywnie się rozprzestrzeniają. Często są przenoszone w bagażach podczas wakacyjnych podróży. Te małe, nocne owady mogą skutecznie zatruć nam życie, gryząc w nocy i pozostawiając swędzące ślady. Aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu, warto regularnie sprawdzać łóżka i materace, a w razie podejrzenia infestacji, natychmiast skontaktować się ze specjalistami ds. dezynsekcji. Nie należy zwlekać z reakcją. Zwalczanie pluskiew w Szczecinie czy innych miastach, to sprawa powszechna, obecna zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i hotelach. Niestety nadal jest to temat tabu, o którym nie mówi się głośno. A szkoda, bo zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, jak bloki czy kamienice, współpraca przy zwalczaniu pluskiew przynosi nieocenione efekty.

Jak się chronić?

Podstawową zasadą ochrony przed owadami jest prewencja. Unikajmy miejsc, gdzie owady mogą być szczególnie aktywne, stosujmy odpowiednie środki ochrony osobistej, a w razie potrzeby korzystajmy z pomocy profesjonalistów ds. dezynsekcji w Szczecinie, takich jak firma InsektStop. Pamiętajmy, że zdrowie i komfort nasz oraz naszych bliskich są najważniejsze, a odpowiednie działania mogą skutecznie zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych spotkań z owadami.

Życzymy udanego i bezpiecznego lata!