Zamkowe Lato Artystyczne już trwa! Pod tym hasłem na dziedzińcach i w galeriach Zamku Książąt Pomorskich zaplanowano bardzo wiele różnych wydarzeń kulturalnych, wśród których są Letnie Koncerty Plenerowe, widowisko „Olbrzymek” czy jazzowy wieczór w Galerii O. Wakacyjna oferta tej instytucji, to także nowe wystawy i celebracja 400. rocznicy ślubu księżnej Anny Gryfitki! Przybliżamy poniżej część najciekawszych propozycji.
Widowisko z najwyższy aktorem w Polsce
Na pewno warto zobaczyć plenerowy spektakl pt. "Olbrzymek". To opowieść o niezwykłym chłopcu, który jest chroniony przez matkę i ukrywany w głębokim lesie. Walczy z naturą zwierzęcia-człowieka i jest poddawany różnym próbom.
– To historia, która niesie ze sobą metafizykę – mówi reżyser, także twórca plastyki ruchu i opracowania tekstu, Arkadiusz Buszko. – Mamy do czynienia z rodzajem baśni, przypowieści, w której pojawia się klimat szamański. W obsadzie są Maja Bartlewska i Mateusz Wiśniewski, który jest najwyższym aktorem w Polsce, ma dwa metry wzrostu, a zatem do tej roli jest bardzo predysponowany.
Pierwszy raz w plenerze
Autorka tekstu, to Suzanne Lebeau, która w tym dziele porusza temat pochodzenia zła, zarówno tego na zewnątrz, jak i wewnątrz nas oraz pokazuje, że każdy ma szansę, aby spróbować się zmienić. "Olbrzymka" pokazywały już polskie sceny, np. Teatr Nowy w Poznaniu. Jak informuje Buszko: – My jako pierwsi prezentujemy ten tekst w plenerze.
Fragment spektaklu można było zobaczyć podczas wernisażu „Biegnąc z wilkami”, a pierwsza pełna prezentacja nastąpiła 5 lipca na Dziedzińcu Menniczym. Kolejne zaplanowano na sobotnie wieczory 20 i 27 lipca.
Poza tym w każdą sobotę wakacji (o godz. 11:00) Teatr Gwitajcie zaprasza dzieci na bezpłatne spektakle wystawiane na zamkowym dziedzińcu. Z kolei w niedziele o godz. 12.00 aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie w tym samym miejscu czytają pomorskie legendy.
Tango, Edith Piaf i znakomity jazz
Letnie Koncerty Plenerowe w każdą niedzielę, to m.in. występ Wojtek Rapa Quartet z projektem „Inaczej”(14.07) czy zespołów Colurs Of Tango (21.07) i Ethno Flow (28.07), a w sierpniu koncerty kwartetu smyczkowego AQuartet w programie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”(11.08) oraz Leszek Zalewski Quartet (18.08). Na wszystko wstęp wolny.
Oprócz tego już 12 lipca Zamek zaprasza na recital „Piaf” w wykonaniu Katarzyny Dendys-Koseckiej, a 17 lipca występ Piotr Wyleżoł International Jazz Trio. Obok lidera, bardzo cenionego pianisty, współtworzą ten skład: Tomas Baros (znakomity czeski kontrabasista, mieszkający na stałe w Pradze) i David Hodek (21-letni perkusista, który już m.in. został zaproszony na specjalny urodzinowy koncert przez samego Quincy Jonesa!).
Piotr Wyleżoł ma na koncie dziewięć autorskich płyt. Jako pierwszy Polak znalazł się w gronie artystów renomowanej wytwórni Fresh Sound Records. Występował w kilkudziesięciu krajach świata. Jego ostatni album „Human Things" został wydany w marcu 2019 roku w ramach serii Polish Jazz. Na ten występ Zamek zaprasza na godz. 21.00 do Galerii O. (wejście A).
Piosenki Osieckiej i wiedza Lao Che
31 sierpnia zaplanowano recital piosenek Agnieszki Osieckiej – „Byle nie o miłości”, które zaśpiewa Nula Stankiewcz z towarzyszeniem Janusza Strobla (gitara) i Mariusza „Fazi” Mielczarka (saksofon), a 15 września na Dużym Dziedzińcu zagra Lao Che! To będzie kolejny występ promujący ich album „Wiedza o społeczeństwie”.
Kino na dziedzińcu
Dla kinomanów tradycyjnie przygotowano seanse plenerowe - Zamkowe Noce Filmowe. To projekcje na Dziedzińcu Menniczym. W lipcu prezentowane są produkcje dofinansowane ze środków Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”, który istnieje i działa już 10 lat. To m.in. „Karbala” Krzysztofa Łukaszwicza (11.07), „Anatomia zła” Jacka Bromskiego (16.07) czy „Wandzia też...” Wiesławy Piećko (23.07). W sierpniu tytuły zagraniczne, takie jak – „Przedszkolanka” z Maggie Gyllenhaal (6.08), nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes za główną rolę męską, „Dogman” (13.08) czy oscarowy „Green Book” (31.08). Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.
Najnowsze wystawy. Kto ma obraz Kononowicza?
Oprócz trwających jeszcze wystaw (m.in. „Leonardesca” czy „Graceland”) Zamek przygotowuje już nowe. 30 lipca zostanie otwarta prezentacja twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego, malarza marynisty, uznawanego za jednego z mistrzów pejzażu morskiego. To będzie zbiór jego dzieł z kolekcji prywatnej.
Z kolei od 27 sierpnia na Zamku w ramach cyklu Galeria Wspomnień będą eksponowane obrazy Zenona Kononowicza, malarza, który określany jest jako znakomity kolorysta. W późnych latach 40. ubiegłego wieku i na początku 50. mieszkał i pracował w Szczecinie. W związku z tym możliwe jest, że mieszkańcy naszego miasta mogą posiadać jakieś dzieła tego twórcy, które mogłyby uzupełnić i wzbogacić wystawę. Dział Wystaw Artystycznych Zamku zwraca się do właścicieli obrazów tego malarza, którzy chcieliby je udostępnić, o kontakt.
Ostatnia letnia wystawa, zostanie zainicjowana 29 sierpnia. To prace zgromadzone na wystawie „Semper Fidelis” przygotowanej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Historyczny ślub
Dokładnie 4 sierpnia 1619 roku na Zamku odbył się ślub księżniczki Anny z rodu Gryfitów i franuskiego księcia, Ernesta De Croy. Był to ostatni ślub książęcy w Szczecinie. W tym roku z okazji 400. rocznicy przygotowano kilka wydarzeń. M.in. program artystyczno-edukacyjny dla dzieci, pokaz tańców historycznych, koncert zespołu muzyki dawnej Integri. Dodatkową atrakcją będzie także moneta pamiątkowa. Zamek ogłasza też konkurs na najpiękniejszy strój historyczny.
To tylko niektóre punkty programu Zamkowego Lata Artystycznego. Więcej szczegółów na stronie http://zamek.szczecin.pl/
Komentarze
1