Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych chce wybudować nową, okazałą siedzibę w sosnowym lesie w pobliżu ul. Balińskiego w Płoni. – To las ochronny miasta, oczyszczający powietrze, pochłaniający hałas, kumulujący wodę. Powinniśmy starać się zachować każdy jego skrawek – zwraca uwagę Paweł Herbut z Klubu Kniejołaza.
To właśnie Klub Kniejołaza poinformował media o planach RDLP. Na leśnej działce między ulicami Szosa Stargardzka, Balińskiego i Trzcinową stanąć mają dwa budynki (administracyjny oraz garażowo-gospodarczy), a obok powstanie parking. Dlaczego wybrano właśnie to miejsce?
- Przed podjęciem decyzji o wyborze działki analizowano różne lokalizacje, głównie na obrzeżach Szczecina. Bliska odległość do dwóch dróg ekspresowych (S3 i S10) ułatwi komunikację dla pracowników 37 jednostek organizacyjnych podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, które znajdują się na obszarach 3 województw (zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie) – tłumaczy Oktawian Dudziak, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju w RDLP w Szczecinie.
Ile drzew zostanie wyciętych?
Wybrana działka położona jest w otulinie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, w Obszarze Natura 2000 Wzgórza Bukowe. Rosną na niej głównie ponad 60-letnie sosny. Budowa siedziby dyrekcji oznaczać będzie, że część z nich zostanie wycięta. Na razie jednak Lasy Państwowe nie podają żadnej, nawet szacunkowej liczby.
- Wskazanie konkretnej ilość drzew do wycięcia, będzie możliwe dopiero po otrzymaniu ostatecznej wersji dokumentacji projektowej – mówi Oktawian Dudziak.
Przetarg w drugiej połowie roku
Na razie powstał projekt koncepcyjny autorstwa firmy Procyon / ERH. W grudniu 2018 r. wyłoniono wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Przygotowuje ją firma Ekoinbud z Gdańska, która później będzie też inżynierem kontraktu, nadzorującym wykonawcę prac budowlanych. Wartość zamówienia to 768 tys. zł. Dokumentacja ma być gotowa na przełomie czerwca i lipca. Później będzie można ogłosić przetarg na wykonawcę. Zwycięzca postępowania będzie miał na realizację zamówienia 2-2,5 roku.
- Tę inwestycję trudno będzie zatrzymać, ale zależy nam po prostu na poinformowaniu mieszkańców o zamierzeniach Lasów Państwowych, o tym, jak do takich spraw podchodzą władze miasta. To też okazja, żeby postawić ważne pytania. Czy rzeczywiście RDLP potrzebuje tak dużej siedziby z tak rozległym parkingiem? Czy biurokracja, która w Lasach Państwowych stanowi ponad 40% kosztów, nie jest u nich zbytnio rozbudowana? Czy mając za zadanie przede wszystkim ochronę lasów jako dziedzictwa naturalnego powinni dokonywać wylesień pod budowę swoich siedzib? – pyta Paweł Herbut.
Nie chcą kupować nowej działki
Obecnie Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie urzęduje w willi przy ul. Słowackiego. To budynek, który nie spełnia aktualnie obowiązujących warunków bezpieczeństwa pożarowego i higieny pracy, a jego rozbudowa jest niemożliwa. Dlatego konieczna jest budowa nowej siedziby. Pytanie, czy nie można dla administracji wybrać działkę nie znajdującą się w lesie?
- Co do zasady, nasze budynki staramy się lokalizować na gruntach własnych. Zakup gruntów obcych na cele budowy siedziby - przeznaczonej na cele gospodarki leśnej - jest nieuzasadniony w sytuacji dysponowania przez LP gruntami własnymi, możliwymi do wykorzystania na ten cel – odpowiada Oktawian Dudziak.
- Czyli czynnik ekonomiczny przeważa nad czynnikiem przyrodniczym – komentuje Paweł Herbut. – Lasy Państwowe nie są biedną firmą i na pewno nie muszą oszczędzać szukając działki pod nową siedzibę.
Co tam powstanie?
Lokalizacja w okolicy ul. Balińskiego jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Planowany jest tam jednopiętrowy budynek administracyjny, który ma mieć trzy skrzydła, układające się w kształt litery „T”. Poza pomieszczeniami biurowymi znajdzie się w nim m.in. sala konferencyjna, archiwum, pokoje gościnne i część kateringowa. Elewacja będzie się składać z wielu przeszkleń. W południowej części działki powstanie parking. W części zachodniej będzie m.in. budynek gospodarczy oraz farma fotowoltaiczna.
Wcześniej RDLP chciała wybudować swoją siedzibę na terenie Puszczy Bukowej w okolicach osiedla Żydowce. Po zmasowanej krytyce, również w wykonaniu Klubu Kniejołaza, wycofano się z tego pomysłu. Nowa lokalizacja w Płoni, zdaniem przyrodników, jest mimo wszystko lepsza od poprzedniej.
- Teren w okolicach Płoni jest mniej cenny pod względem przyrodniczym i zabudowa nie koliduje tak z krajobrazem. Nie jest to las liściasty na wzgórzu, nie ma starych drzew i bogatego runa – tłumaczy Paweł Herbut.
Jeśli nie będzie większych opóźnień nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych może być gotowa najwcześniej w 2021 roku.
Komentarze
31