GPS w dłoń i ruszamy na poszukiwania WOŚPowych skrzynek. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to nie tylko koncerty i zbiórka pieniędzy. W niedzielę strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej „Gryf” przygotowali dla szczecinian grę miejską – WOŚPcaching.

- WOŚPcaching to połączenie dwóch słów: Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której nie trzeba nikomu przedstawiać oraz geocachingu, zabawy terenowej polegającej na szukaniu specjalnie ukrytych skrzynek – tłumaczy Marek Domaradzki, prezes OSP Gryf. – Osoby, które wezmą udział w naszej grze będą musiały w jak najkrótszym czasie odnaleźć jak najwięcej, spośród 23 specjalnie przygotowanych na tę okazję skrzynek, tzw. keszy.

Ukryte one będą w lewobrzeżnej części Szczecina w miejscach, w których Wielka Orkiestra ufundowała sprzęt medyczny oraz w punktach związanych z pierwszą pomocą. - Chcemy w ten sposób pokazać mieszkańcom naszego miasta jak bardzo środki zebrane podczas poprzednich 23 finałów wpłynęły na wyposażenie szpitali w Szczecinie, a tym samym na bezpieczeństwo jego mieszkańców - mówi Domaradzki.

Amatorzy poszukiwań powinni przygotować się na 5 skrzynek specjalnych, do zdobycia których będzie trzeba wykazać się znajomością podstaw pierwszej pomocy osobom dorosłym, dzieciom, a nawet… zwierzętom. W oznaczonych miejscach czekać będą strażacy OSP Gryf, którzy będą przydzielać punkty za poprawne wykonanie podstawowych czynności pierwszej pomocy.

Co jest potrzebne?

Aby wziąć udział w zabawie potrzebny jest telefon komórkowy z GPS lub urządzenie do nawigacji turystycznej. Na starcie chętni otrzymają listę wszystkich skrzynek wraz z krótkim opisem oraz współrzędnymi GPS, które będą musieli wprowadzić do swoich telefonów. W tym celu można będzie skorzystać ze specjalnej aplikacji bądź ze standardowego oprogramowania dostępnego na każdym smartphonie – aplikacji Google Maps. Ponadto osoby, które podadzą swój adres mailowy otrzymają również specjalnego maila ze współrzędnymi wszystkich keszy. W grze będą uczestniczyły drużyny liczące od 2 do 5 osób. Czy zatem osoby nieposiadające nowoczesnych telefonów nie będą mogły wziąć udziału w zabawie?

- Oczywiście, będą mogły – mówi Marek Domaradzki. – Posiadanie odbiornika GPS znacząco ułatwi grę, jednak skrzynki będzie można zdobyć również bez wprowadzania współrzędnych. Wystarczy dobra znajomość miasta, spostrzegawczość oraz trochę sprytu - zaznacza.

Jak się zapisać?

Zapisy będą przyjmowane w niedzielę, 10 stycznia, od godziny 10:00 do 11:00 w namiocie OSP Gryf vis a vis budynku Telewizji przy ul. Niedziałkowskiego. Start pierwszych uczestników nastąpi o godzinie 11:15, jednak również po tej godzinie będzie można wziąć udział w zabawie. Wpisowe to dobrowolna darowizna do puszki WOŚP. Dla najlepszej drużyny przygotowano upominek. Szczegóły dotyczące gry, jej regulamin i najnowsze informacje dostępne będą na fanpage’u OSP Gryf dostępnym pod adresem: www.facebook.com/OSP.Gryf