Arkadiusz Buszko bije reżyserski rekord! W jednym miesiącu można było zobaczyć na szczecińskich scenach jego trzy premierowe spektakle. Najpierw „Balladę szczecińską” w Pleciudze, potem „Olbrzymka” w Piwnicy przy Krypcie, a ostatniego dnia listopada nastąpiła pierwsza prezentacja inscenizacji „Kontrapunkt” w Teatrze Polskim.

Kochanek i ojciec

Na scenie widzimy dwie kobiety. Nie znają się, ale coś, a raczej ktoś, je łączy... Maria (w tej roli Małgorzata Iwańska) jest sławną aktorką u schyłku kariery. Kiedy odwiedza ją młoda i dociekliwa dziennikarka Julia (Joanna Wiśniewska), jest początkowo bardzo nieufna wobec niej i dobrze strzeże swoich tajemnic. Po pewnym czasie jednak spotkanie przeradza się w wymianę wspomnień i doświadczeń. Wspólnym mianownikiem tego dialogu jest Michel, mężczyzna dla nich obu bardzo ważny. Dla Marii był kochankiem, a dla Julii ojcem i pewnego dnia zniknął... Czy jest szansa by go odnaleźć?

Było już słuchowisko

To przedstawienie powstało na podstawie tekstu Rubi Birden, tłumaczki z hiszpańskiego i angielskiego, autorki sztuk teatralnych oraz scenariuszy filmowych. Zrealizowała dotąd m.in. monodram „Nie odwracaj się od słońca”, wystawiony pod tytułem „Nieobecna” w warszawskim Teatrze Praga, oraz dramat „Życie w zasięgu ręki”, który znalazł się w konkursie Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2011 r. Jej dzieła były także realizowane w Teatrze Polskiego Radia. Słuchowisko „Kontrapunkt” w reżyserii Wojciecha Markiewicza zostało zaprezentowane w 2010 roku. Wystąpiły w nim Agata Kulesza i Halina Łabonarska.

Intryga z humorem

W wykonaniu szczecińskich aktorek widzimy intrygę z sensacyjnym niemalże podtekstem. Obie postacie rywalizują ze sobą, prześcigają się w wybiegach i sztuczkach, które mają poprawić ich pozycje, a w ich słownych potyczkach są humor, ironia, ale też refleksja o życiu i pracy na scenie. Dla Iwańskiej jest to tekst, który mógłby być podsumowaniem jej kariery. Maria wspomina o swoich rolach w „Romeo i Julii” czy „Przyjaznych duszach” i praktycznie rozlicza się ze swoją profesją. Odtwórczyni tej roli w tym roku ma jubileusz 35 lat pracy artystycznej, a niedawno otrzymała Nagrodę Pro Arte za dorobek artystyczny i pracę na rzecz kultury Pomorza Zachodniego.

Wizualizacje i muzyka

„Kontrapunkt” został przygotowany dość skromnymi środkami scenograficznymi, ale przekaz sceniczny dobrze uzupełniają wizualizacje autorstwa Kingi Dalskiej, a muzykę do niego napisał Piotr Klimek. Spektakl został zrealizowany i sfinansowany w ramach „Stypendium Twórczego Miasta Szczecina” przyznanego Joannie Wiśniewskiej przez Urząd Miasta. W styczniu będzie można zobaczyć go znowu na Małej Scenie Teatru Polskiego. W planach są także pokazy w innych miastach.