Gdzie i kiedy?
Studio S-1 Radia Szczecin, al. Wojska Polskiego 73, wejście od ul. Niedziałkowskiego
sobota, 1 września 2018, 20:00
Za ile?
50 zł; bilety dostępne na bilety.fm
Cykl "Radio Szczecin dla Niepodległej" to różnorodne wydarzenia muzyczne poświęcone 100-leciu Odzyskania Niepodległości przez Polskę, których organizatorem jest Radio Szczecin. Już 1 września odbędzie się wyjątkowy koncert "Radio Szczecin dla Niepodległej. Muzyka Polka".

West Side Sinfonietta jest wyjątkowym zespołem, który współtworzą muzycy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Inicjatywa ta jest wyjątkowa na skalę Polski, a nawet Europy. Muzycy obu znakomitych Filharmonii zachodniej Polski wymieniają się różnorodnymi doświadczeniami artystycznymi dając znakomite, pełne pasji koncerty. Orkiestra prowadzona jest nie tradycyjnie przez dyrygenta, lecz od pulpitu przez skrzypka. Rolę tę pełnią wybitni muzycy, koncertmistrzowie Paweł Maślanka i Marcin Danilewski. To oni tworzą trzon zespołu wraz z doskonałym kontrabasistą Jackiem Sosną.

Program koncertu łączy w sobie, to co najlepszej w polskiej kulturze. Koncert uświetni występ polskiej śpiewaczki operowej, znakomitej sopranistki Joanny Tylkowskiej-Drożdż.

Program koncertu to muzyczne interpretacje wierszy polskiego wieszcza Adama Mickiewicza stworzone przez najciekawszych polskich kompozytorów postromantyzmu, okresu młodej polski i muzycznego polskiego postmodernizmu. Każdy z nich – na swój sposób dopełnia treść wiersza swoim indywidualnym językiem muzycznym. Szeluto, Zarębski, Opieński, Rowicki, Wiłkomirskim, Friemann, Laks i Moryto – każdy z tych twórców otarł się o trudną historię Polski, każdy z nich mocno zapisał się w międzynarodowym katalogu kompozytorskim.

W programie zaplanowano również wykonanie Serenady na smyczki Mieczysława Karłowicza. To jeden z najlepszych przykładów na to, że muzyka polska może mieć radosny wydźwięk. Ciesząca się wielką popularnością wśród orkiestr smyczkowych Serenada op. 2 swoje prawykonanie miała 15 IV 1897 roku w Berlinie. Wykonała ją wówczas Berliner Philharmonisches Orchester pod dyrekcją H. Urbana (ówczesnego profesora kompozycji młodego, 21-letniego Mieczysława Karłowicza). Utwór składa się z czterech części, których liczba i tytuły (Marsz, Romans, Walc, Finał) wskazują na parantele dzieła Karłowicza ze znanymi wówczas w świecie muzycznym utworami Mozarta, Volkmanna, Czajkowskiego i Dvoráka.

Ten niepowtarzalny koncert muzyki klasycznej zaprezentowany w kameralnym radiowym studiu koncertowym to wydarzenie wyjątkowe. Program koncertu stworzony został specjalnie na potrzeby tego wydarzenia i premierowo zostanie zaprezentowany właśnie 1 września o godzinie 20:00.