spektakle i opery

Kolega Mela Gibsona

foto: fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 25.05.2019
O której godzinie?
18:00
Za ile?
30 zł normalny, 25 zł ulgowy; bilety dostępne na http://bilety.zamek.szczecin.pl
Opis wydarzenia
"Kolega Mela Gibsona" według tekstu Tomasza Jachimka to produkcja Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To doskonały, zabawny monodram z lokalnymi odniesieniami w tle.

Autor utworu: Tomasz Jachimek

Reżyseria: Waldemar Patlewicz

Obsada: Adam Dzieciniak

Czas trwania spektaklu: 90 min


Miałem kiedyś przyjemność pić wódkę ze Znanym Aktorem. Przez pierwsze pięć kieliszków Znany Aktor imponował, błyszczał, bił blaskiem, robił wrażenie i świecił się jak nie upudrowane czoło w reflektorze punktowym. Przez drugie pięć kieliszków opowiedział wszystkie możliwe kawały i anegdoty. Przez kolejne pięć dogłębnie przedstawił swój cały burzliwy życiorys. Przez następne pięć dochodził do wniosku, że wszystko to nie ma sensu, świat jest do dupy, a jego nikt nie docenia należycie. Później - klasycznie - taksówka, rzyganko i wielkie wygrażanie pięścią, że on jeszcze wszystkim pokaże.

Przez cały wieczór powiedziałem może ze dwa zdania. Znanemu Aktorowi absolutnie to nie przeszkadzało. W imię źle pojmowanego odwetu przestałem go także słuchać. Nie przeszkadzało mu to tym bardziej... Byłem absolutnie zafascynowany. Facet miał tak nadmuchany balonik próżności, że śmiało mógłby się zgłosić do zawodów o Puchar Gordona Benneta. Byłoby grzechem zaniechania odpuścić taki temat i taką postać. Stąd pierwszy impuls, stąd pomysł na bohatera - czyli w monodramie rzecz absolutnie kluczową.

Natomiast pójściem na łatwiznę byłoby doszukiwanie się w głównym bohaterze konkretnej postaci. Nie tędy droga, nie o to chodzi. Czerpałem ze swoich branżowych kolegów i znajomych pełnymi garściami, z siebie brałem chyba najwięcej. Nie chciałem też bohatera w żaden sposób oceniać - tę przyjemność i to dobre prawo zostawiam Widzowi, zdając sobie pokornie sprawę, że i na głowę autora też niejeden grom poleci. Szanowny Widzu - czyń swoją powinność - oceniaj, krytykuj, dyskutuj, spieraj się, śmiej, klaszcz i protestuj! W końcu to dla Ciebie co wieczór wychodzi na scenę Feliks Rzepka.

Z życzeniami spędzenia udanego wieczoru w Teatrze „Piwnica przy Krypcie" na Zamku Książąt Pomorskich - Tomek Jachimek.


Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał "Kolegę Mela Gibsona" na przekór aktorom, których zna doskonale i z których czerpał pełnymi garściami. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem - wadach. Feliks Rzepka (w tej roli Adam Dzieciniak), bohater tekstu, to uosobienie "wybitnego" aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu....ale Rzepka to nie tylko Aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać. I zaczyna nam być niewygodnie i nieprzyjemnie - W. Patlewicz.


Kolega Mela Gibsona

sala Kina Zamek (wejście A z Dużego Dziedzińca)

bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję