Gazeta „Rzeczpospolita” po raz kolejny przyznała laury najlepszym samorządom w Polsce. Ranking podzielono na trzy kategorie: miasta, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Jak zwykle ranking zdominowała północna oraz zachodnia Polska.

Sukces Kobylanki

Swoje sukcesy odniosło również województwo zachodniopomorskie. Najbardziej spektakularnym przykładem jest zwycięstwo Kobylanki w swojej kategorii. Wysokie miejsce tej gminy wiejskiej nie dziwi, zważywszy nie tylko na jej położenie – pomiędzy dwoma miastami: Szczecinem oraz Stargardem oraz nad malowniczym jeziorem Miedwie, ale także na znakomite pozyskiwanie i wykorzystywanie środków unijnych, czego przejawem jest choćby fenomenalne zagospodarowanie brzegów Miedwia.

Sukces Szczecina

Swój sukces odniósł również Szczecin. Może nie tak ogromny jak Kobylanka, ale odnotowano wyraźny postęp. Szczecin zajął 8. miejsce wśród 50. miast na prawach powiatu. W 2008 roku ta nadodrzańska metropolia zajęła dopiero 14. pozycję. W tym roku Szczecin wyprzedziły następujące miasta: Poznań, Sopot, Gdańsk, Wrocław, Gdynia, Krosno i Leszno. Za naszym miastem znalazły się m.in. takie ważne miejscowości jak: Opole, Łódź, Bydgoszcz, Toruń, Kraków czy Katowice. W jakich kategoriach Szczecin wypadł najlepiej? Okazuje się, że szczecinianie założyli sporo nowych firm w zeszłym roku, również sytuacja finansowa miasta jest niezła. Aby Szczecin mógł się piąć w górę listy musi popracować m.in. nad lepszym zarządzaniem, skuteczniejszym pozyskaniem środków unijnych oraz zwiększeniem dochodu na mieszkańca. Niestety, jeśli chodzi o tą ostatnią kwestię, to Szczecin bardzo odstaje od czołówki. W pierwszej dwudziestce najlepszych miast na prawach powiatu jedynie Bydgoszcz i Częstochowa są biedniejsze. Natomiast stolicę Zachodniopomorskiego wyprzedają m.in. takie miasta jak: Leszno, Krosno, Żory, Kalisz i Siedlce. W rankingu nie uwzględniono Warszawy.

Sukces Goleniowa i Kołobrzegu

Warto również odnotować sukcesy innych miejscowości, które znajdują się w województwie zachodniopomorskim. Goleniów zajął 3., a Kołobrzeg 4. miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Oba zachodniopomorskie miasta wyprzedziły Grodzisk Mazowiecki oraz Dzierżoniów z Dolnego Śląska.