Na początku XX wieku fasada Starej Drukarni przy dzisiejszej ulicy św. Ducha była jedną z najefektowniejszych w całym Szczecinie. Podobnie ma być po zakończeniu renowacji tego okazałego gmachu. Realizowany przez lokalnego inwestora projekt zakłada rekonstrukcję wszystkich oryginalnych detali architektonicznych.

Największym elementem będzie rzeźba Merkurego, która stanie na szczycie kopuły wieńczącej budynek. W pracowni konserwatorskiej równolegle wykonywane są jednak setki innych, większych i mniejszych detali.

Odtwarzają zdobienia na podstawie zdjęć

  – Każdy z tych elementów najpierw jest szkicowany na podstawie zdjęć archiwalnych lub na podstawie podobnych detali zachowanych na elewacjach innych budynków. Później wykonujemy model w glinie, a następnie odlewamy go w gipsie. Uzyskujemy trwały element, który w razie potrzeby nadaje się później do powielania w pracowni sztukatorskiej – mówi Ewa Palacz, konserwator zabytków, odpowiedzialna za renowację Starej Drukarni.  

– Są takie elementy, które są dobrze widoczne na zdjęciach i dokładnie wiemy, jak powinny wyglądać. Mamy jednak również takie, które na zdjęciach są niewyraźne. Zdarza się, że ciężko zobaczyć nawet jaki miały kształt. Istotna jest więc też nasza interpretacja – dodaje Dominika Kuczkowska, rzeźbiarka.

Naprawią błędy sprzed ponad 100 lat

Odtworzony zostanie wygląd elewacji z początku XX wieku, czyli tuż po zakończeniu budowy gmachu ówczesnego domu handlowego H. B. Juda w latach 1900-01. Dlaczego akurat z tego okresu? Później dość szybko bogata dekoracja została skuta. Prawdopodobnie podczas prac budowlanych popełniono błędy, a odpadające części elewacji stanowiły zagrożenie dla przechodniów. Wiemy o jednym wypadku z czerwca 1912 roku, gdy mistrz piekarski Karl Quand i jego syn zostali zranieni przez fragment spadającego tynku. Poważniejsze były obrażenia ojca, który trafił do szpitala z raną głowy.  

Teraz błędy sprzed ponad 100 lat zostaną naprawione i elewacja znów będzie miała bogatą dekorację. Wszyscy zaangażowani w ten projekt podkreślają, że to wyjątkowe wyzwanie  

– Inwestycja przy ul. św. Ducha 1 jest wyjątkowa w skali Polski. To jeden z bardzo nielicznych przykładów, kiedy decydujemy się na właściwie stuprocentową i konsekwentną rekonstrukcję całości detalu architektonicznego – mówi Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków. – Podeszliśmy do tego bardzo profesjonalnie. Stoi za tym cały sztab ludzi, od zabytkoznawców i historyków sztuki, przez konserwatorów, po rzeźbiarzy. Chcemy, żeby osiągnięty efekt był jak najbardziej zbliżony do oryginału.

Budynek będzie pełnił nowe funkcje

Stara Drukarnia z zewnątrz będzie wyglądała tak samo jak 120 lat temu, natomiast odnowione wnętrza zostaną przystosowane do zupełnie nowych funkcji. Na poziomie -1 powstanie klub jazzowy. Na parterze zaplanowano trzy restauracje. Pierwsze i drugie piętro zajmą sale konferencyjne i weselne. Kolejne kondygnacje, w tym dwie dobudowane, przeznaczone będą na część hotelową.

Centrum konferencyjno-weselno-hotelowe będzie gotowe w przyszłym roku. Więcej informacji na stronie www.staradrukarniaszczecin.pl/

 

W filmie wykorzystaliśmy ujęcia udostępnione przez Bogusz Kluz.