Najpierw mówiono, że przed wakacjami, potem padł termin jesienny, a ostatnio pojawiły się spekulacje, że w nowo wybudowanym aquaparku w Szczecinie wykąpiemy się dopiero w 2024 roku. Te doniesienia zdementowała w programie „Studio wSzczecinie.pl” radna prezydenckiego klubu Jolanta Balicka. – Wrzesień otwarcie – mówiła radna.

Otwarcie aquaparku we wrześniu? Tak mówi radna Koalicji Samorządowej Piotra Krzystka

Radna Jolanta Balicka w ostatnim programie „Studio wSzczecinie.pl” zdementowała medialne doniesienia, że szczeciński aquapark zostanie otwarty dopiero w przyszłym roku, a nie jesienią.

– Generalny wykonawca obiecuje, że będzie to wrzesień. W aneksie są zadeklarowane konkretne daty – mówiła radna Jolanta Balicka.

– Ufam pani radnej, że ma wiedzę w tej sprawie, ale doświadczenie inwestycji w naszym mieście jest takie, że to może być data nierealna. Trzymamy kciuki, żeby ten obiekt był czynny we wrześniu – mówił Krzysztof Romianowski z Prawa i Sprawiedliwości.

„Pomnik dla prezydenta Krzystka”

W programie „Studio wSzczecinie.pl” radny Koalicji Obywatelskiej Przemysław Słowik zaznaczał, że wiele obiektów tego typu w Polsce ma poważne problemy finansowe. Słowik zapowiedział, że będzie interpelował do prezydenta miasta w tej sprawie.

– Powinniśmy już dawno wiedzieć, jaki jest model biznesowy Fabryki Wody i jakie będą ceny dla mieszkańców. Nie chciałbym, żebyśmy musieli dokładać do tej inwestycji. Zakładam, że aquapark po okresie rozruchowym będzie zarabiać na siebie i przynosić zyski – mówił Słowik. – Jeżeli żadna firma komercyjna nie chce się podjąć obsługi np. gastronomii, jeżeli tak jest skonstruowany przetarg, to nie jest to dobry zwiastun – dodał polityk Zielonych.

– Nie jestem zwolennikiem tego projektu, ale budowa jest na wykończeniu, więc będziemy musieli z nią jakoś żyć. Mam wrażenie, że to jest pomnik dla prezydenta Krzystka. Zaciągnięto zobowiązania i będziemy wiele lat pompować pieniądze. To będzie ogromne obciążenie budżetu, które będzie hamować Szczecin – mówił w programie Dariusz Olech, polityk Konfederacji.

– Poczekajmy miesiąc, dwa. Będziemy na pewno mówić niedługo o szczegółach – mówiła radna Balicka.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych miejskich inwestycji

Fabryka Wody powstaje u zbiegu ulic 1 Maja i Sczanieckiej, w miejscu dawnej Gontynki. Będzie połączeniem aquaparku z edukatorium, zaplanowano też część sportowo-rekreacyjną. W kompleksie znajdzie się 17 wewnętrznych basenów, jedno z największych saunariów w Polsce i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. W edukatorium zaplanowano wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli, występowaniu i wpływie na nasze życie oraz cywilizację.

Prace budowlane kosztują 349,7 mln zł, a przygotowanie wystawy edukacyjnej – 25,8 mln. Na realizację tego projektu miasto zaciągnęło pożyczkę w bankach komercyjnych, która będzie spłacana do 2041 roku.