Gdzie i kiedy?
dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27
sobota, 1 września 2018, 18:00
Za ile?
15 - 20 zł; bilety dostępne na bilety.fm
1 września na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej 27 w Szczecinie wystąpi Kapela Maliszów. Będzie to koncert w ramach tegorocznego Festiwalu Sacra Polonica.

Wystąpi: Kapela Maliszów.

W programie: polska muzyka tradycyjna z różnych obszarów Polski.

Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci: Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style.

Kapela Maliszów to jeden z najlepszych zespołów muzyki tradycyjnej ostatnich lat. W 2016 roku Kapela Maliszów znalazła się pośród 4 zespołów nominowanych przez ogólnoświatową publiczność do nagród Songlines Music Awards 2015 w kategorii „Best Group”. III nagroda w konkursie "Folkowy Fonogram Roku 2015" za płytę "Mazurki Niepojęte". W roku 2014 kapela zdobyła: I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja oraz „Złote Gęśle” dla Kacpra Malisza, III miejsce dla Jana Malisza w kategorii multiinstrumentalista na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. W roku 2013 kapela zdobyła następujące wyróżnienia: I miejsce oraz nagrodę publiczności – Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki świata w Warszawie, I miejsce – Festiwal Śpiewaków i Kapel w Kazimierz,  Nagrodę główną "Karpacki Grajek" – Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy, Nagrodę specjalną za bardzo interesującą interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry zdobył Kacper Malisz na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Kapela koncertowała w Malezji na Rainforest Music Festival, w Wielkiej Brytanii na WOMAD Festival na scenie radia BBC3, w Niemczech Rudolstadt Festival, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn (koncert zorganizowany przez Polski Instytut w Dusseldorfie), w Offenburgu, w Estoni na Viljandi Folk Music Festival oraz w Beligii na Gooikkoorts Festival. Ponadto Kapela zagrała w Pałacu Prezydenckim podczas Koncertu Nadzwyczajnego poświęconemu Oskarowi Kolbergowi, na Festiwalu EthnoPort 2015, EtnoKraków 2015, Rozstaje 2015, 2017 Globaltica, Festiwal Dżwięki Północy oraz Skrzyżowanie Kultur 2014. W roku 2013 i 2014 muzyka kapeli była również prezentowana na Międzynarodowych Targach Sztuki "Womex".

Skład kapeli:

Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew

Zuzanna Malisz – śpiew, basy, baraban, bęben obręczowy

Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa

Bilety w cenie 20/15 zł dostępne w punktach sprzedaży bilety.fm:

- Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34

- Centrum Informacji Turystycznej pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej)

- w dniu koncertu na miejscu pół godziny przed wydarzeniem.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Szczecin, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Magiczny.Szczecin. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin.

SACRA POLONICA to cykliczny festiwal muzyczny mający na celu upowszechnianie przede wszystkim polskiej muzyki, począwszy od średniowiecza do współczesności, w konfrontacji z muzyką światową. Ponadto istotnym elementem muzycznym Festiwalu jest również popularyzacja wokalno-instrumentalnych dzieł muzyki sakralnej w jej różnych odsłonach, w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie. Do wykonania koncertów zaproszeni zostali wybitni artyści o najwyższym poziomie wykonawczym, prezentujący różne gatunki muzyczne i specjalizujący się w muzyce różnych epok: od średniowiecza, przez barok do muzyki tradycyjnej, ludowej i współczesnej. Miejsce i czas festiwalu są wybrane nieprzypadkowo. Szczecin to wielokulturowe miasto o złożonej, burzliwej historii, leżące na przecięciu Międzynarodowych Szlaków Kulturowych (m.in. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, Droga św. Jakuba – średniowieczny szlak pielgrzymów do Sanktuarium w hiszpańskim Santiago de Compostela, Szlak Zakonów Rycerskich Templariuszy, Szlak Cysterski, itd.). Repertuar koncertów jest zbudowany między innymi na kulturowym nawiązaniu do tego dziedzictwa.

Następny koncert w ramach Festiwalu Sacra Polonica odbędzie się 8 września w kościele św. Piotra i Pawła. Wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Il Tempo. Więcej tutaj