W czwartek wojewoda zachodniopomorski opublikował uchwałę szczecińskiej rady miasta ograniczającą sprzedaż alkoholu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni, czyli od 8 sierpnia.

„W godzinach nocnych, pomiędzy godziną 23:00 a godziną 6:00, zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie Gminy Miasto Szczecin” – czytamy w uchwale.

Radni przyjęli ją 17 czerwca. Za nocną prohibicją zagłosowali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i prezydenckiego klubu OK Polska. Członkowie Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwni.

Wojewoda Adam Rudawski czekał z zatwierdzeniem uchwały do ostatniego możliwego momentu, czyli do 24 lipca. W tym czasie prawnicy analizowali, czy proponowane zapisy nie naruszają prawa. Ostatecznie wojewoda złożył swój podpis i nocna prohibicja w Szczecinie stanie się faktem.

„Będziemy monitorować jakie efekty w sferze bezpieczeństwa i porządku publicznego przyniosą nowe przepisy. Na pewno wyjdzie dla wszystkich na zdrowie. Pamiętajcie, że każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla zdrowia” – komentuje radny Przemysław Słowik z klubu KO.