Poznali tajniki psiej komunikacji, dowiedzieli się co jest potrzebne do trenowania psich sportów, a zdobytą wiedzę wykorzystali w praktyce. Dzięki marszałkowskiemu programowi Społecznik, młodzi właściciele psów mogli wziąć udział w warsztatach, które pomogły im lepiej zrozumieć swoich czworonożnych przyjaciół.

Bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży „Z psem na sportowo” to pomysł Stowarzyszenia GRYPS Gryfino, które na co dzień zajmuje się szkoleniem i terapią psów. Podczas części teoretycznej uczestnicy poznali istotne aspekty związane z komunikacją psów, ich potrzebami, treningiem, a na zajęciach praktycznych poznali elementy psiego posłuszeństwa, sposoby motywowania oraz metody prowadzenia psa po torze agility.

– Agility to dynamiczny sport kynologiczny, w którym psy wraz z opiekunami pokonują tor przeszkód w jak najszybszym tempie, wykazując się zręcznością, posłuszeństwem i współpracą – tłumaczy Natalia Kubowicz-Glińska z GRYPS Gryfino. – Sporty kynologiczne zyskują coraz większą popularność. To świetny pomysł na spędzanie czasu wolnego – podkreśla.

Projekt skierowany był przede wszystkim do dziecięcych i nastoletnich opiekunów psów. „Mój pies był kiedyś na zajęciach z posłuszeństwa, teraz chciałam troszeczkę spróbować agility”. „Ciocia mi powiedziała o tych zajęciach i się zapisałam”. „Czy nasz pies się słucha? To zależy kiedy” – mówiły z uśmiechem uczestniczki warsztatów.

– Myślę, że w tym czasach trzeba bardzo dbać o relacje. Dzieci spędzają mnóstwo czasu w zupełnie innym świecie. Ten przyjaciel, jakim jest pies, nie tylko wspiera dziecko, ale w sytuacji kryzysowej jest w stanie przytulić i zmotywować do wyjścia. Sami mamy teriera, co oznacza długie spacery i dużo zabawy – opowiada Katarzyna Sztangret.

Warsztaty „Z psem na sportowo” zostały zorganizowane w ramach programu Społecznik.