Najszybszy pociąg pokonuje obecnie trasę ze Szczecina do Warszawy Centralnej w 5 godzin i 39 minut. – Istnieje realna możliwość skrócenia tej podróży do 4 godzin i 45 minut, czy nawet jeszcze trochę bardziej. Rozmawiałem już w tej sprawie – mówił Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury, w programie „Studio wSzczecinie.pl”.

– Bardzo zależy mi, żeby ta dostępność komunikacyjna, czy nawet walka z wykluczeniem komunikacyjnym Szczecina, była toczona w sposób bardzo zaangażowany. Aby mieszkańcy nie byli skazani na tak długie podróże – podkreślał minister, deklarując, że korzystne zmiany nastąpią na pewno w tej kadencji parlamentarnej.

Przypomniał też, że już kiedyś pociąg ze Szczecina do stolicy pokonywał tę trasę poniżej 5 godzin. Później rozpoczął się trwający przez lata remont torów, co wpłynęło na wydłużenie czasu przejazdów.

– Powrót do tego, co było kiedyś, to jest minimum. A jeśli mówimy o dalszej przyszłości, takiej po 2030 roku, gdy na trasie Poznań – Warszawa będzie gotowa infrastruktura przystosowana do szybkiej jazdy, to przejazd może się skrócić o kolejną godzinę – tłumaczył minister Marchewka.

Takie zapowiedzi, o podróżach koleją do Warszawy trwających 3 godziny i 45 minut, padały z ust polityków już wcześniej. Wciąż jednak przesuwa się możliwy termin realizacji tych planów.