Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podjął decyzję o konsultacjach z Radami Osiedli i kolejnych badaniach socjologicznych wśród mieszkańców na temat planowanej przebudowy śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego.
- Projekt poprzedzony został szerokimi konsultacjami społecznymi po to aby uzyskać jak najlepsze rozwiązania. Takie, które będą odpowiadały wszystkim stronom: mieszkańcom ulicy, przedsiębiorcom i wszystkim szczecinianom - mówił wówczas prezydent Krzystek.
Nie wszystkim się spodobała
Po ogłoszeniu koncepcji okazało się jednak, że wielu mieszkańcom ta wizja nie odpowiada. Kontrowersje budzi zwłaszcza odrzucenie pomysłu odtworzenia istniejącej tu do połowy lat 70. linii tramwajowej.
- Rewitalizacja odcinka alei od placu Zgody do placu Szarych Szeregów wzbudza dużo emocji wśród szczecinian - przyznaje Magdalena Strózik z magistratu. - Założeniem projektu jest kompleksowa odnowa Wojska Polskiego w porozumieniu z mieszkańcami. Dlatego Prezydent Miasta zaprasza do włączenia się w dyskusję o przyszłości tego miejsca osiedlowych radnych oraz szczecinian.
Wątpliwości, opinie i kolejne ankiety
Wszystkie Rady Osiedla otrzymają kompleksowe informacje na temat planowanej rewitalizacji, wyniki dotychczasowych konsultacji i badań. Po zapoznaniu się z nimi będą mogły przedstawić swoje zdanie, zgłosić wątpliwości.
- Po zebraniu opinii radnych, wśród szczecinian będzie przeprowadzone kolejne badanie socjologiczne, które ponownie zweryfikuje potrzeby i oczekiwania mieszkańców w kontekście przygotowywanych zmian na alei Wojska Polskiego - tłumaczy Strózik.
Czy wizja ulegnie zmianie?
Proponowana przez miasto koncepcja modernizacja śródmiejskiej alei zakłada zwężenie jezdni i uspokojenie ruchu samochodowego (ograniczenie do 30 km/h). W obu kierunkach pozostanie po jednym pasie o nawierzchni z ciętej kostki granitowej. Powstaną szerokie chodniki z szaro-różowawych płyt granitowych, na których nie będzie można parkować. Miejsca postojowe (ukośne) będą wyznaczone na środku, pomiędzy jezdniami i ma ich być podobna liczba jak obecnie. W alei planowane jest zasadzenie 120 drzew.
Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt rozwijający założenia tej koncepcji. Będzie on brał pod uwagę wyniki planowanych w najbliższych tygodniach konsultacji społecznych.
Aleja Wojska Polskiego w nowym wydaniu ma być gotowa za cztery lata. Łączne koszty jej przebudowy sięgną 20 mln zł.
Komentarze
2