Austriacki kandydat do Oscara, doceniony na festiwalu w Cannes, wychwalany przez krytyków film „Wielka wolność” opowiadający o zakazanej miłości już w najbliższy czwartek zagości w Kinie Zamek.

O „Wielkiej wolności” krytycy mówią, że „to kronika haniebnego rozdziału w historii queer, ale także kontemplacyjne psychologiczne studium skutków uwięzienia. Poza tym jest to także niekonwencjonalna historia miłosna, czuła, ale pozbawiona sentymentów”.

– Świat, gdzie miłość jest prawnie zabroniona i karana więzieniem. To, co brzmi jak dystopia, było rzeczywistością homoseksualnych mężczyzn w Niemczech do lat 60. zeszłego wieku. Paragraf 175 pozwalał państwu prześladować gejów, więc robiono to bardzo starannie i dokładnie – mówi reżyser, Sebastian Meise.

„Wielka wolność” opowiada historię Hansa, który wielokrotnie więziony był za swoją homoseksualną orientację. W celi spotyka Viktora, który odsiaduje wyrok za morderstwo. Przez lata w więzieniu to właśnie on jest osobą, z którą Hans spędza najwięcej czasu i stopniowo się do niego przywiązuje.

– Nasz główny bohater jest przykładem losów wielu mężczyzn, których ciągle zamykano w więzieniach, których życia i relacje zostały zniszczone, których historie zniknęły w odmętach biurokracji. Historia Hansa oparta jest na jego pobytach w więzieniu. Ściany i kratki stają się dla niego powracającą stałą, a tym samym niemającą końca pętlą czasu. Hans nie może zrezygnować z bycia sobą. Musi wytrwać, dlatego że miłość jest istotą ludzkiej natury. Jego egzystencja naznaczona jest buntem. Spośród wszystkich innych miejsc Hans znajduje miłość w więzieniu – dodaje Meise.

„Wielka wolność” zachwyciła krytyków na całym świecie, dostała się na skróconą listę kondydatów do Oscarów, została doceniona na festiwalu w Cannes i wyróżniona dwiema nagrodami od Europejskiej Akademii Filmowej. Film pokazywany był na wielu międzynarodowych wydarzeniach, gdzie przyjmowano go z największym uznaniem.

Bilety (12 i 14 zł) na czwartkowy seans, 24 marca, o godz. 19.30 dostępne są na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca, I piętro) i w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).