Według kontraktu wszystko powinno być gotowe już jutro – 15 listopada. Na pl. Zwycięstwa wciąż jednak jest sporo do zrobienia, a w al. Wojska Polskiego nadal prowadzone są prace wykończeniowe.

Jak długo to jeszcze potrwa? Na razie miasto nie podaje konkretnej daty. – Termin zakończenia obu inwestycji zostanie sprecyzowany po ustosunkowaniu się do wniosku wykonawcy – mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Opóźnienia tłumaczą problemami z dostawą materiałów...

Wykonawca obu odcinków, Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A, wystąpił o więcej czasu, tłumacząc opóźnienia wydłużeniem oczekiwania na dostawę materiałów budowlanych i zieleni do nasadzeń oraz zleconymi robotami dodatkowymi.

– Do dzisiaj nie udało się zrealizować programu naprawczego zieleni. Wykonawca nie jest w stanie pozyskać materiału szkółkarskiego w postaci krzewów i bylin o wymaganych w kontrakcie parametrach, które miały zostać posadzone w miejscu uschniętych roślin – tłumaczy Piotr Zieliński.

W przypadku opóźnień w dostawach materiałów chodzi m.in. o wiaty do przystanku na pl. Zwycięstwa, a także konstrukcje wsporcze pod sygnalizację świetlną, których produkcja została czasowa wstrzymana przez producenta.

... i koniecznością wykonania prac dodatkowych

MTM wykonuje również prace, których początkowo nie było w kontrakcie. Mowa o montażu dodatkowych słupków blokujących parkowanie na chodnikach, innych niż zamawiano ławko-donicach i tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej.

– Pierwotnie tablice miał wykonać ZDiTM, jednak brak środków w budżecie jednostki skutkował przeniesieniem tego zadania. Ich montaż odbędzie się w ramach prowadzonej inwestycji, dzięki czemu objęte one będą gwarancją od wykonawcy robót – mówi Piotr Zieliński.

Co jeszcze zostało do zrobienia?

Przebudowa śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego i pl. Zwycięstwa miała kosztować (bez uwzględnienia robót dodatkowych) 80 mln zł. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2021 r. i zapowiadano, że potrwają dokładnie 2 lata. Później termin zakończenia inwestycji przesunięto na listopad.

Aleja Wojska Polskiego jest już niemal gotowa. W pełni korzystają już z niej piesi i kierowcy. Wciąż jednak są pewne niedoróbki do naprawy. Jak brakujące fragmenty nawierzchni czy wspomniana zieleń do wymiany.

Dużo więcej pozostaje do zrobienia na pl. Zwycięstwa. Wciąż nie powstał nowy przystanek tramwajowo-autobusowy w kierunku pl. Kościuszki.