– Zdrowe zęby to zdrowie ciało. Z jamy ustnej czy z zapachu z ust jesteśmy w stanie „wyczytać”, czy pacjent jest zdrowy, czy może wymaga poszerzonej diagnostyki lub leczenia – przyznaje prof. Halina Ey-Chmielewska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, sekretarz Komisji Stomatologicznej przy ORL Szczecin. Już 1 marca rozpoczyna się Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej, a dzień później w hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie odbędzie się czwarta edycja konferencji Dentist Mundi.

„Pierwsze objawy cukrzycy, białaczki, chorób nowotworowych, wszelkich stanów zapalnych można znaleźć w jamie ustnej”

Konferencja Dentist Mundi zainauguruje Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej. To dla lekarzy dentystów czas, by jeszcze intensywniej szerzyć w społeczeństwie wiedzę o dbaniu i profilaktyce jamy ustnej. To tematy bardzo ważne i wcale niebanalne. Okazuje się, że kwestie dotyczące m.in. codziennego mycia zębów, zakupu odpowiedniej szczoteczki do zębów czy troski o mleczaki u dzieci, wciąż nie są dla wszystkich oczywiste.

– Przychodzą rodzice z dzieckiem do dentysty, lekarz pyta, jak często dziecko szczotkuje zęby, a mama odpowiada: my nie myjemy zębów, tylko płuczemy moczem. Lekarka nie wierzyła w to, co usłyszała. Coś takiego w XXI wieku, w mieście, które ma 400 tysięcy mieszkańców! Jeżeli dziecko trafia do nas z chorym zębem, to już jest nasza porażka, dlatego w marcu aktywniej prowadzimy spotkania profilaktyczne, wychodzimy do ludzi z wiedzą na temat troski o zęby, dziąsła i jamę ustną – mówi prof. Ey-Chmielewska.

– Pierwsze objawy cukrzycy, białaczki, chorób nowotworowych, wszelkich stanów zapalnych można znaleźć w jamie ustnej. Stomatolog pracuje z pacjentem „twarz w twarz”, widzi stan jamy ustnej, czuje zapach z ust, to jest najlepszy efekt profilaktyczny – mówi ekspertka Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Bogata agenda najważniejszej konferencji stomatologicznej

Konferencja Dentist Mundi jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Komisję Stomatologiczną Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. Lekarze dentyści spotykają się dwa razy w roku, by dyskutować o najnowszych trendach, najważniejszych tematach, wymieniać się wiedzą i uczestniczyć w warsztatach. Podczas konferencji prezentują się także firmy komercyjne oferujące najnowsze środki higieniczne czy udogodnienia techniczne dla lekarzy dentystów.

Marcową konferencję zainauguruje wykład „Stany nagłe w endodoncji”. Następnie dr n. med. Anna Jarząbek przybliży nowe wytyczne dotyczące urazów zębów stałych, czyli np. zwichnięć. Prof. Grzegorz Trybek wygłosi wykład „Ekstrakcje zęba – trudności, powikłania, postępowanie”. Będzie mowa też o recesji dziąsła, jej przyczynach i leczeniu. Z kolei dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz opowie o trudnościach w leczeniu implantoprotetycznym.

Jednym z najbardziej zaskakujących tematów może być zagadnienie stresu oksydacyjnego w przypadku stosowania diet. Profesor Ewa Sobolewska będzie mówiła o projektowaniu i uzupełnianiu wypełnień stałych. Bardzo interesująco przedstawia się także wykład dotyczący pierwszych działań interwencyjnych w przypadku uszkodzenia aparatu ortodontycznego. Część merytoryczną konferencji Dentist Mundi tradycyjnie zamknie już temat dotyczący prawa i zagadnień z pogranicza prawa i stomatologii.

Pełnomocnikiem ds. konferencji jest dr Agnieszka Borowiec-Rybkiewicz. Wydarzenie odbędzie się 2 marca w hotelu Courtyard by Marriott w Posejdonie. Zapisy jeszcze trwają. Więcej informacji na stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.