To jeden z najlepszych polskich skrzypków, a wielu uważa, że po prostu najlepszy. Rodzice odkryli, że ma słuch absolutny, gdy był kilkulatkiem. W wieku 16 lat opanował wszystkie techniki skrzypcowe i jest jedynym Polakiem, któremu udało się wygrać prestiżowy konkurs im. Paganiniego. Mariusz Patyra już 2 czerwca wystąpi w Willi Lentza, grając klasykę muzycznego romantyzmu!

Wieniawski, Chopin i inni 

Program wieczoru zatytułowano „Wieniawski i Wielcy Romantycy” i ułożono z utworów osiemnastowiecznych twórców polskich i zagranicznych. Goście Willi Lentza usłyszą zatem dwa utwory Henryka Wieniawskiego – Polonaise de Concert op. 4 D-dur oraz słynną Legendę op. 17, trzy kompozycje Johannesa Brahmsa (Sonata nr 2 A-dur op. 100, Scherzo oraz Sonata nr 3 d-moll op. 108), Nocturne cis-moll op. posthum Chopina (w aranżacji Nathana Milsteina) oraz La Ronde des Lutins op. 25 autorstwa Antonio Bazziniego.

Najlepsza interpretacja „Kaprysów”

Dzieła zostaną wykonane przez dwóch bardzo cenionych muzyków – skrzypka Mariusza Patyrę i pianistę Radosława Kurka. Pierwszy z nich jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem) i zwycięzcą Konkursu Skrzypcowego Józefa Joachima w Hanowerze oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariego w Cremonie (1998). Szczególnie cenna w jego karierze jest nagroda specjalna za najlepszą interpretację „Kaprysów” Paganiniego podczas konkursu „Premio Niccolò Paganini” w Genui (2001).

Ucieczka od świata pełnego zgiełku

Mariusz Patyra wydał dotąd m.in. albumy „Henryk Wieniawski: Koncerty Skrzypcowe – Mariusz Patyra” (2008) oraz „Paganini, Saint-Saëns, Massenet” (2008). Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej nagrał „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego (2008). O płycie „No.24”, wydanej cztery lata temu, a zarejestrowanej podczas koncertu z towarzyszeniem własnego kwintetu smyczkowego, napisał: „Repertuar na płycie, którą dzisiaj oddaję w Państwa ręce, jest ucieczką od świata pełnego zgiełku, zabiegania, chaosu, przesłaniających to, co piękne, czyste i wartościowe”.

Nieprzeciętne pianistyczne interpretacje

Czy taki też będzie występ w Willi Lentza? Piękno oraz wartości zdominują przekaz? Na pewno są na to duże szanse, zwłaszcza że Patyrze towarzyszyć będzie doskonały pianista, który według krytyków ponadprzeciętnie interpretuje klasykę.

Radosław Kurek jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń). Dyplom otrzymał z wyróżnieniem, a swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wybitnych indywidualności, takich jak: Szabolcs Esztenyi, Sebastian Hamann, John O’Conor, Ewa Pobłocka. Jako solista i kameralista występował w Austrii, Belgii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i we Włoszech. Grał z wieloma znakomitymi orkiestrami, np. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Wrocławskiej, Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia”. Wśród fonograficznych dokonań pianisty znajdziemy płyty nagrywane dla wytwórni Anagram, DUX, Soliton, BeArTon, niemieckiej GENUIN, a także dla radia i telewizji.

Koncert „Wieniawski i Wielcy Romantycy” odbędzie się w Willi Lentza 2 czerwca o godz. 19:00. Bilety są dostępne na stronie organizatora: https://bilety.willa-lentza.pl/.