W drugim kwartale tego roku ma zostać ogłoszony konkurs na projekt architektoniczny bulwaru Chrobrego. „Będzie miał charakter międzynarodowy” – zapewnia zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera. To ostatni fragment z ponad 4 kilometrów szczecińskich nabrzeży, który czeka na remont.
Spis Treści

Mija rok od kiedy miasto przekazało informację o konkursie na projekt bulwaru Chrobrego. Do zmiany decyzji (pierwotnie miał zostać ogłoszony przetarg) doszło za sprawą Archiwolty współorganizowanej przez redakcję wSzczecinie.pl. To wtedy bowiem środowisko architektów zaapelowało do Michała Przepiery o zmianę decyzji. 

„Jeżeli pamiętamy debaty…”

Pomimo upływającego czasu nadal jednak nie wiadomo za wiele na temat konkursowych założeń. Od biura prasowego magistratu udało nam się dowiedzieć, że za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu będzie odpowiedzialna spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Nieco więcej zdradził zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera podczas programu „Studio wSzczecinie.pl”.

– Myślę, że w drugim kwartale tego roku konkurs zostanie ogłoszony. Będzie miał charakter międzynarodowy – przekazał. – Jeżeli pamiętamy debaty poświęcone temu, jak podejść do bulwarów, to dokładnie to wszystko zostało uwzględnione – dodał.

„Cały czas potykamy się o ten sam kamień”

Przypomnijmy, że wraz z ogłoszeniem powrotu bulwaru Chrobrego do zasobów miasta, magistrat pochwalił się koncepcją zagospodarowania części nabrzeża, które od lat czeka na remont.

Na wizualizacjach widzimy jak może zmienić się otoczenie bulwaru w kontekście planowanej przebudowy układu drogowego. Jest Most Kłodny łączący centrum z Łasztownią, nie ma za to niektórych łącznic Trasy Zamkowej. Widzimy również pawilony handlowo-usługowe, w tym foodcourt pn. „Hala Chrobrego”.

Środowisko szczecińskich architektów przyznało, że praca projektantów z zespołu Bohdana Baya jest bardzo dobra, choć jest jedno, dość duże „ale”.

"Pamiętam, że takich projektów było już od cholery. Mam wrażenie, że cały czas potykamy się o ten sam kamień. Odkąd pamiętam, to zawsze zajmujemy się jakimś fragmentem miasta, który nie jest połączony z resztą" – komentował podczas Archiwolty twórca koncepcji szczecińskiego waterfrontu i wykładowca akademicki Grzegorz Ferber.

Bulwar bez dużych wycieczkowców

Mieszkańcy i turyści wybierają szczecińskie bulwary głównie latem, przy okazji imprez plenerowych, dobrej pogody. Jak zwracali uwagę goście Archiwolty, tym samym zaproponowany w koncepcji food hall pod roboczą nazwą „Hala Chrobrego” może nie wystarczyć. Tak samo jak boiska sportowe.

Przy wyremontowanym bulwarze Chrobrego nie będą mogły cumować duże wycieczkowce. Odrzucono także możliwość cumowania cruiserów, ponieważ te mają się mieć dużo lepiej w okolicach nabrzeża Bułgarskiego.