spotkania inne

Jajko czy kura, czyli co ma piernik do wiatraka... w kosmosie

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Audytorium Maximum Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT, aleja Piastów 19, sala 301
Kiedy?
Czwartek, 28.03.2019
O której godzinie?
19:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w czwartek, 28 marca, zaprasza na wykład dra Tomasza Suchodolskiego z Centrum Badań Kosmicznych PAN pt. "Jajko czy kura, czyli co ma piernik do wiatraka... w kosmosie".

Telewizja satelitarna, pomiary wysokości oceanów, pozycja GPS, obrazowanie. Wszystko to przetwarzanie sygnałów i ich transmisja z orbity Ziemi. Ale przecież Doppler? Ale przecież się kręci? Ale przecież wędrówka kontynentów? Skąd wiemy gdzie celować, jak wzorcować, jaką miarę obrać, gdy nic nie jest stałe? I do tego jak poszukiwać i unikać kosmicznego gruzu, by to wszystko nadal działało.

Prelegent:

Dr Tomasz Suchodolski - specjalista w zakresie integracji systemów teleinformatycznych, rozwiązań przemysłowych, fizyki laserów oraz optyki. Przez 12 lat związany z przemysłem w roli lidera R&D. Obecnie pracuje w Centrum Badań Kosmicznych PAN w roli głównego inżyniera Satelitarnej Stacji Laserowej w Borówcu pod Poznaniem. Członek ILRS Space Debris Study Group, której zadaniem jest określanie kierunków badań, przeprowadzania doświadczeń oraz koordynacji działań związanych z laserową detekcją śmieci kosmicznych oraz determinacją ich orbit. Inżynier segmentu naziemnego LOFAR (Low-Frequency Array for radio astronomy). Prywatnie zaangażowany w działalność Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) oraz Polskiej Sieci Bolidowej (PFN).

 

Jajko czy kura, czyli co ma piernik do wiatraka... w kosmosie

Dr Tomasz Suchodolski, Centrum Badań Kosmicznych PAN

miejsce: Audytorium Maximum Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT, aleja Piastów 19, sala 301

kiedy: 28 marca, czwartek, godzina 19.00

wstęp wolny

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/387559891847681/

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję