Cezary Pakulski, Tomasz Grodzki, Jakub Szczepański, Tomasz Kruszewski, Bogusława Reszko-Szydłowska – to kandydaci do parlamentu, którzy zmierzyli się z trudnymi pytaniami zadawanymi przez prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, Michała Bulsę. Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie oraz portal wSzczecinie.pl do dyskusji na temat ochrony zdrowia, problemach pacjentów i lekarzy zaprosili przedstawicieli wszystkich komitetów wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość jako jedyna partia zaproszenia nie przyjęła.
Tylko kandydat PiS nie zgodził się na wywiad
Wywiady z kandydatami związanymi z ochroną zdrowia to wyjście naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, lekarzy dentystów oraz pacjentów, którzy chcą lepiej poznać programy poszczególnych partii w tym zakresie.
– Planowaliśmy zorganizowane debaty wyborczej, ale okazało się to logistycznie niemożliwe. Kandydaci nie chcieli się konfrontować. Postawiliśmy więc na indywidualne rozmowy, w czasie których pod lupę trafiły programy wyborcze, pomysły na ochronę zdrowia i na to, jak powinna wyglądać organizacja np. edukacji lekarzy czy systemu szpitalnego w Polsce. Nie było łatwo, ale było warto, bo pokazaliśmy jakie pomysły mają poszczególne ugrupowania polityczne – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Zaproszenia na rozmowę nie przyjęli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Wywiady były transmitowane na żywo w portalu wSzczecinie.pl oraz w mediach społecznościowych Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. – Chcemy być Izbą opiniotwórczą, zaangażowaną w ważne procesy społeczne. Lekarze, lekarze dentyści i pacjenci mają prawo wiedzieć, co partie proponują w temacie ochrony zdrowia – dodaje.
Cezary Pakulski, Trzecia Droga
Dr hab. Cezary Pakulski mówił m.in. o edukacji młodych lekarzy na uczelniach niebędących tylko uniwersytetami medycznymi. Takich kierunków powstało w ostatnim czasie bardzo dużo i są zwykle krytycznie oceniane przez Naczelną Izbę Lekarską.
– To jest katastrofa jeżeli chodzi o przyszłość polskiej medycyny. Za chwilę będziemy świadkami komedii, która może stać się tragedią. Trudno mi sobie wyobrazić, by taka uczelnia wykształciła jakiegokolwiek lekarza – mówił dr hab. n med. Cezary Pakulski, kandydat Trzeciej Drogi do parlamentu. – Do tego nie wiemy, gdzie będą prowadzone zajęcia. Uczelnie niemedyczne, prowadzące kierunki lekarskie, mają poważne problemy, bo studenci dojeżdżają kilkaset kilometrów do laboratoriów czy prosektoriów.
Prof. Tomasz Grodzki, Koalicja Obywatelska
Czy Koalicja Obywatelska wprowadzi legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży? To postulat, który znalazł się w „100 konkretach.
– W demokracji decyzje finalne wykuwają się w mozole i dialogu. Nie jest tak, że jedna partia ma tylko rację. Musimy debatować. Poprzedni kompromis aborcyjny został przygotowany przy akceptacji PSL, jak to mówią w polityce: „never say never” – mówił Marszałek Senatu. – Zaledwie 14% kobiet proszących o znieczulenie zewnątrzoponowe dostaje takie znieczulenie. Jest ono dostępne, ale nie jest wykonywane. Musimy to zmienić – zapowiedział prof. Tomasz Grodzki.
Jakub Szczepański, Bezpartyjni Samorządowcy
O tym, jak wygląda sytuacja szpitali i placówek medycznych administrowanych przez samorządy, mówił w wywiadzie kandydat Bezpartyjnych Samorządowców do sejmu, Jakub Szczepański.
– Samorządy narzekają na nadmiar obowiązków w sektorze ochrony zdrowia względem ilości otrzymywanych pieniędzy. Ochrona zdrowia w województwie lubuskim była jedną z najbardziej zadłużonych w Polsce, a udało nam się doprowadzić do sytuacji oddłużenia i uporządkowania systemu regionalnego. Gorzowski szpital był potężnie zadłużony, a dzisiaj prężnie funkcjonuje. Ochrona zdrowia wymaga menadżerskiego podejścia, którego samorządowcy mają coraz więcej. Kontrola radnych sejmiku jest dla mnie czymś oczywistym. Lekarze mający świadomość systemu, powinni mieć wpływ na to, jak kieruje się placówkami medycznymi. Bliska jest mi koncepcja, by lekarz miał nadzór nad szpitalem, a radni powinni być kimś w rodzaju organu kontrolnego. To „otwiera umysły” i pozwala na szersze rozmowy – przekonywał Jakub Szczepański.
Tomasz Kruszewski, Konfederacja
Polityk Konfederacji zmierzył się między z innymi z pytaniami o kontrowersyjne postulaty jego ugrupowania dotyczące ubezpieczeń, składek czy likwidacji NFZ. Odpowiadał również na pytanie o „bon zdrowotny”, którego wysokość została zakwestionowana przez ekspertów.
– Nie mam pojęcia, jak wyliczono kwotę 4300 złotych. Nie jestem w stanie powiedzieć, skąd wzięła się ta kwota. Politycy Konfederacji zaprzeczają tej liczbie. Kwota ta jest mało realna – mówił lek. Tomasz Kruszewski. – Dlaczego w Polsce nie ma współpłacenia za usługi medyczne? Ono jest, ale w podatkach. Nie da się jednak tego zrobić na poziomie niemieckim.
Bogusława Reszko-Szydłowska, Lewica
Kandydatka Lewicy borykała się przede wszystkim z pytaniami dotyczącymi zawodów deficytowych w ochronie zdrowia. Co zrobić, by więcej osób chciało zostać pielęgniarkami, położnymi i higienistkami?
– Napędzanie absolwentów, licea medyczne i gorączkowe dyskusje o brakach kadrowych nie rozwiązują nam problemu. Musimy zadbać o poprawę prestiżu zawodu pielęgniarki. Ścieżka kształcenia powinna być weryfikowana przez samorządy zawodowe. Ta tragedia kadrowa nie stała się dzisiaj czy wczoraj. Musimy odwrócić trend, musimy zatrzymywać absolwentów szkół medycznych. Nasze koleżanki pielęgniarki wybierają kosmetologię i sektor prywatny, a nie pracę w publicznej ochronie zdrowia – mówiła Bogusława Reszko-Szydłowska.
Komentarze
2