Mieszkańcy mogą już oglądać fragment przebudowanej części Zamku Książąt Pomorskich. Nie wszystkim jednak podoba się nowy wygląd tarasów od strony ulicy Kuśnierskiej. „Takie rozwiązanie wynika z szacunku do przeszłości obiektu” – podkreśla Monika Adamowska, rzecznik prasowa Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Publiczną dyskusję na temat nowego wyglądu tarasów zamkowych rozpoczęli użytkownicy forum SkyscraperCity. W wątpliwość podali jakość i trwałość materiałów zastosowanych przy ich przebudowie.

„Sens tych tarasów od tej strony mi umyka…”. „Lepiej niż było, ale nadal…”. „Plastikowe czy aluminiowe okna też mogą wyglądać dobrze i udawać drewniane. I tu też by mogły” – komentują.

Oceniać będzie można dopiero po zakończeniu prac

Nowa okładzina tarasów została wykonana z piaskowca. Jak podkreślają przedstawiciele Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, naturalny kamień został już użyty w innych częściach zabytku – obramowaniach okiennych od strony Dużego Dziedzińca oraz attykach.

– Takie rozwiązanie wynika z szacunku do przeszłości obiektu i jest zgodne z projektem zaakceptowanym przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zdaniem pełniących nadzór konserwatorski ekspertek, kamienny fragment elewacji będzie można w pełni ocenić dopiero po zakończeniu prac, gdy piaskowiec zostanie do końca wbudowany oraz zabezpieczony – dodaje Monika Adamowska.

Poprzednia okładzina wymagała wymiany

Historyczne tarasy zamkowe się nie zachowały. Natomiast poprzednia okładzina tarasów od strony ul. Kuśnierskiej wykonana była ze „sztucznego kamienia” i pochodziła z czasów powojennej odbudowy szczecińskiego zamku. Prace te trwały do lat 80. XX wieku.

– Z uwagi na duży stopień degradacji, konieczna była ich wymiana. Prace prowadzone są pod nadzorem zamkowych konserwatorów, a przede wszystkim pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z którym uzgadniany jest każdy etap i rozwiązania – podkreśla Monika Adamowska.

„Materiały o odpowiedniej trwałości, wysokiej jakości i estetyce”

Jak podkreśla Tomasz Wolender, „ostateczny dobór materiałów i rozwiązań kompozycyjnych jest wynikiem konieczności spełnienia wielu parametrów i oczekiwań, w tym nośności podłoża”.

– Obecnie prowadzone prace uwzględniają współczesne oczekiwania i wymagania oraz wcześniejsze rozstrzygnięcia. Zasadniczym czynnikiem, który należało brać pod uwagę było zapewnienie stateczności skarpy, co wymagało ustabilizowania konstrukcji tarasów. Projektanci wybrali materiały o odpowiedniej trwałości, wysokiej jakości i estetyce – zapewnia Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

„Kompleksowe zagospodarowanie tarasów oraz odbudowa skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie" to największa inwestycja od czasów powojennej odbudowy zamku. Całość prac kosztować ma 85 mln zł, z czego blisko 31 mln zł na modernizację tarasów to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.