Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej Inspiracje trwa, dostarczając odwiedzającym galerie i muzea, wciąż nowych wrażeń. W sobotę 21 marca, bardzo ciekawym zdarzeniem było m.in. kolejne już spotkanie ze Zbigniewem Rybczyńskim, reżyserem i twórcą filmów eksperymentalnych, który jest jednym z najważniejszych gości tej edycji festiwalu.
Jego wykład, bo tak praktycznie można nazwać to co
zaprezentował Zbig, odbył się w Sali Kominkowej klubu XIII Muz. Od
13.30 do 16.00 autor słynnego „Tanga” mówił m.in. o technikach jakie
wykorzystuje przy
tworzeniu swoich produkcji, o ewolucji postrzegania obrazu w historii
nauki, o
własnym pomyśle wynalezienia jednego obiektywu dla wszystkich aparatów.
Wypowiedzi te ilustrował
fragmentami swoich dokonań, rysunkami oraz modelami pokazywanymi na
ekranie. Dużo czasu poświęcił autorskiej
technologii, która ma „wyprzeć” metodę blue boxu.
Pod koniec spotkania odpowiadał również na pytania dotyczące planów na najbliższe miesiące (m.in. tych związanych z budową studia animacji w Nowym Sączu) oraz roli przypadku w kreacji artystycznej. Ostatnia kwestia jaką się zajął to postprodukcja filmowa, która według niego jest zdecydowanie zbyt kosztowna w stosunku do uzyskiwanych efektów. Bezsprzecznie dla tych, którzy interesują się obrazem, fotografiką i dziedzinami pokrewnymi, był to bardzo cenny czas. Pan Rybczyński dysponuje bowiem wręcz gigantyczną wiedzą na ten temat.
Inaczej, ale także ciekawie było na pewno w Willi Lentza. Tam, o godz. 18.00 panowie Paweł Osuchowski i Krzysztof Ked Olszewski otworzyli ekspozycję na której można zobaczyć prace Jakuba Jernajczyka - Włócznia Lukrecjusza (2008) | Koło wiedzy (2008), Agaty Kosmacz - Book on (2009), Keda Olszewski i Arka Piętaka - Podniesienie II (2008/09), Wojciecha Puś - Ogród (2007), Malwiny Rzońcy - Lewitacja (2007) | Jak to jest naprawdę? (2006), Jacka Doroszenko i Marcina Sipiory - Huta Artzine (2007) oraz Marii Wasilewskiej- Iteracje (2006). Jak widać na zdjęciach frekwencja oczywiście była duża dowodząc dużego zainteresowania tymi projektami ze strony odbiorców.
O godz. 20.00 w kinie „Zamek” nadkomplet publiczności uczestniczył w emisji filmu kolejnego bardzo ważnego gościa Inspiracji, Petera Greenwaya – „Nightwatching” (z udziałem polskich aktorów: Krzysztofa Pieczyńskiego, Macieja Zakościelnego, Rafala Mohra czy Agaty Buzek). To ostatnie dzieło tego twórcy, fabuła o powstawaniu obrazu „Straż Nocna” Rembrandta doprawiona wątkiem sensacyjnym ... Dziś w tym samym miejscu o 21.30 zostanie pokazany starszy obraz Greenawaya – „Dzieciątko z Macon” (wstęp 13 zł)
Od wczorajszego ranka natomiast w byłym budynku „Dany” przy alei Wyzwolenia trwało wieszanie prac fotograficznych (w tym tych wykonanych techniką otworkową). Wernisaż rozpczął się o 19-tej, (obok prezentujemy dwa zdjęcia dokumentujące to otwarcie) a po słownej uwerturze zaprezentowali się DJ`e - Loni, Etamski, Phonotick, Egro i Pani Pawlosky ze swym wizulanym pokazem. Prace, głównie tworzone przez amatorów, choć są wśród nich także dzieła twórców już znanych (np. Zbigniewa Wróblewskiego) można oglądać do 27 marca.
Komentarze
1