Potrafi zdezynfekować pomieszczenie, przewieźć jedzenie, leki lub środki czystości. Naukowcy z ZUT-u skonstruowali semi-autonomicznego robota dezynfekującego. „Po kontakcie z osobami lub przedmiotami narażonymi na ekspozycję z wirusem robot może się sam zdezynfekować”.

Wynalazek to efekt trzymiesięcznej pracy naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Robot może być wykorzystywany do dezynfekcji szpitali, urzędów, obiektów kwarantanny lub innych miejsc publicznych.

– Na robocie zamontowany został zbiornik z odpowiednim środkiem, który będzie rozpylany za pomocą specjalnego układu dysz lub armatek – tłumaczy Karol Miądlicki, kierownik projektu i autor wynalazku. – Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w opcję monitorowania temperatury osób, które są w zasięgu wbudowanej kamery termowizyjnej. Optymalnym umiejscowieniem robota w trybie pomiaru temperatury będą główne wejścia do budynków – dodaje.

Dzięki modułowej budowie robot jest również w stanie dostarczyć przedmioty, przeprowadzić inspekcję wizyjną lub odebrać zanieczyszczone obiekty.

– Będzie to szczególnie przydatne dla obiektów, w których przebywają osoby objęte kwarantanną i pozwoli na dostarczanie im niezbędnych środków takich: jedzenie, leki, środki czystości itp. Po kontakcie z osobami lub przedmiotami narażonymi na ekspozycję z wirusem robot może się sam zdezynfekować – zauważa Miądlicki.

Semi-autonomiczny robot dezynfekujący do walki z koronawirusem powstał w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”. Do czerwca zachodniopomorskie uczelnie mogły ubiegać się o granty na tworzenie, testowanie i weryfikację rozwiązań do walki ze skutkami pandemii. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego docenił aż 11 projektów opracowanych przez naukowców z ZUT-u. Granty realizowane były w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorski 2014-2020.