To opowieść o walce, jaką trzeba stoczyć, by odzyskać sprawność organizmu dotkniętego zawałem mózgu. W centrum znajduje się ciało, które jest zaniedbane i niesłuchane. Ignorowane, ale też doprowadzane do granic możliwości. „Udar.Giselle” to tytuł spektaklu, który znajdzie się w programie przyszłorocznego festiwalu „Kontrapunkt”.

Z materiałów prasowych wynika, że będzie to spektakl taneczny „o sile eksploatacji ciała, o popychaniu go do granic niezgodnych z fizjonomią, anatomią i prawami fizyki, o wycieńczającym treningu, o zachowaniu wręcz anorektycznej sylwetki po to, by osiągnąć iluzję, by stać się nadczłowiekiem”.

To autorskie dzieło Anny Obszańskiej, ubiegłorocznej laureatki Nagrody Związku Artystów Scen Polskich w kategorii „Najlepsza reżyserka” za realizację spektaklu „Orfeusz”. Inscenizacja ma być efektem pracy ze wspomnieniami i jej prywatnym doświadczeniem. 

„Walka, którą stacza główna bohaterka baletu, balansując pomiędzy światami życia i śmierci to sytuacja, z której autorka czerpie, by opowiedzieć swoją własną historię walki z ciałem – zbuntowanym i obumierającym…”, czytamy w opisie spektaklu.

Premiera, która planowana jest na maj przyszłego roku na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, będzie koprodukcją Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Pierwsze z tych wydarzeń odbędzie się w dniach 20 kwietnia – 1 czerwca 2024. W programie mają znaleźć się zarówno wielkie superprodukcje, jak i mniejsze, kameralne spektakle. Zaplanowano przedstawienia łączące teatr, sztuki wizualne i muzykę – od spektakli dramatycznych, lalkowych, tanecznych po pantomimę. Pokazom będą towarzyszyły spotkania i rozmowy kontekstowe, a także dodatkowe wydarzenia.