Latynoska noc z Łukaszem Kuropaczewskim i zespołem, ale również jazz na „klasyku” oraz szansa na pokazanie się nieco młodszym muzykom – program tegorocznych Wiosennych Koncertów Gitarowych nie jest długi, ale nawet wybredni miłośnicy nylonowych strun i ich połączeń z innymi instrumentami powinni znaleźć w nim coś dla siebie.
XVII edycja Wiosennych Koncertów Gitarowych będzie miała nieco inny wymiar ze względu na remont Zamku Książąt Pomorskich. 4 występy w dniach 28-30 marca odbywać się będą w sali królowej Katarzyny Leszczyńskiej. Znający tradycję szczecińskich koncertów wiedzą, że co roku można się na nich spodziewać urozmaiconej pod względem odcieni gitarowej uczty. I tym razem nawet w stosunkowo niedługim cyklu organizatorom udało się stworzyć ciekawy i zróżnicowany program.
 
Pierwsze dźwięki zwiastujące wiosnę zagrają flecistka Rita D’arcangelo i gitarzysta klasyczny Jakub Kościuszko. - Nie ma chyba bardziej udanego zestawienia gitary z innym instrumentem, jak właśnie z fletem – pisze Piotr Pałac, kierownik artystyczny Wiosennych Koncertów Gitarowych, szczeciński gitarzysta i pedagog.  Występ dwojga znakomitych muzyków wydaje się idealnym wyborem na sam początek gitarowego weekendu. W programie piątkowego koncertu znalazły się m.in. utwory Franza Schuberta, Joaquina Rodriga czy Maxima Diega Pujola.
 
W sobotni wieczór coś dla fanów jazzu – wciąż jednak w klimacie gitary klasycznej. Jazz trio RH+ pod wodzą Roberta Horny wykona utwory m.in. Rolanda Dyensa, Pata Metheny’ego i Chicka Corei. Horna, wirtuoz gitary klasycznej urodzony w 1972 roku, wystąpi z zielonogórskimi muzykami Januszem Lewandowskim (kontrabas) i Markiem Wesołowskim (perkusja). 
 
30 marca w niedzielne południe w Zamku posłuchamy nieco młodszych, ale bardzo zdolnych gitarzystów w „bardziej klasycznym” repertuarze. Przed publicznością zaprezentują się Daniel Egielman, student sławnego Mozarteum w Salzburgu oraz Błażej Sudnikowicz, który część gitarowej edukacji odbywał w Szczecinie pod kierunkiem Piotra Pałaca. W wykonaniu młodej dwójki usłyszymy utwory m.in. Napoléona Costy, Manuela Marii Poncego, Schuberta i Bacha. 
 
Kulminacyjnym punktem programu XVII szczecińskiej gitarowej wiosny będzie „Latynoska noc”. W gorące rytmy spod znaku Piazzolli, Albéniza i Manuela de Falli słuchaczy wprowadzi kwartet Łukasz Kuropaczewski – gitara, Maria Nowak – skrzypce, Karolina Jaroszewska – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon. Każdy z wykonawców ma swój bogaty muzyczny biogram, a razem niewątpliwie stworzą świeże i ogniste widowisko spod znaku „tango nuevo”, by przenieść  słuchaczy do zaułków rozgrzanych argentyńskich ulic.
 
Bilety na wszystkie koncerty są dostępne w cenach 20-30 zł.
 
Portal wszczecinie.pl jest patronem medialnym XVII Wiosennych Koncertów Gitarowych.
 
Z dokładnymi terminami i programami koncertów oraz cenami biletów można się zapoznać na stronie wydarzenia.