Znacie te lipcowe wieczory, kiedy powietrze stoi w miejscu i myślicie tylko o błogim chilloucie? Taki był piątkowy wieczór, ale do klimatu dołączyła jeszcze szczecińska muzyka w najlepszej formie. Na finał GryFonii – Szczecińskiego Święta Muzyki wystąpiła grupa CHANGO w składzie z Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem i didżejem Falcon1.

Piątkowa GryFonia dostarczyła Szczecinowi wiele wrażeń, między innymi związanych z warsztatami dla dzieci, projekcją epilogu filmu Szczecin Calling czy pokazami szczecińskich teledysków w Inkubatorze Kultury.  

Tam jest koncert, tam jest płyta, częstujcie się

Wykonawcy i publiczność wiedzą jednak, że wieczorem postrzega się świat inaczej, dlatego wisienka na torcie – finał Szczecińskiego Święta Muzyki – rozpoczął się po 19:30 na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. „Tu jest najlepszy klimat dla muzyki, którą chcemy prezentować w Szczecinie” – mówiła przed premierą Karolina Woźniak, organizatorka koncertu ze stowarzyszenia Made In Szczecin.

I rzeczywiście, od początku dało się wyczuć świąteczną atmosferę. Ale taką z nutą braku zobowiązania. Konwenans sztywnego święta można było odrzucić od razu dzięki występowi Frontrow. Funk-rockowa kapela wygrała w maju przegląd Made In Szczecin 5. Są ambitni i mają plany... by w przyszłym roku zawojować Polskę i zagrać na Woodstocku. Podczas koncertu w Zamku dało się słyszeć głosy: „Gdzie mogę znaleźć więcej ich muzyki? Kto to gra?”. Drodzy szczecinianie, czas nadrobić muzyczno-kulturalne zaległości…

Pierwszych 300 gości koncertowej premiery mogło liczyć na darmowy egzemplarz krążka Born In Szczecin vol. 5. Na składance znalazło się 8 najlepszych zespołów przeglądu Made in Szczecin 5 wyłonionych w głosowaniu na YouTube oraz doświadczeni muzycy szczecińskiej sceny: m.in. Jazzowski i Mr Zoob, Piotr Banach z projektem Q.E.D. czy Baltic Neopolis Orchestra. No i okładka. Świat jakoś zapomniał ostatnio o tak wyrazistych kolorach: wyraźna brudna zieleń i ostry żółty. Oraz motyw: ptak Hasiora, prosto z parku Kasprowicza na okładkę najbardziej szczecińskiej płyty świata. Goście z zainteresowaniem odbierali szczecińską muzykę na krążku w takiej oprawie.

Sułtani analogu na miękkich dywanach

Gwiazdą wieczoru premierowego Born In Szczecin była grupa CHANGO. Na co dzień grają instrumentalnie, ale to nie był zwykły koncert. Za sterami gramofonów stanął DJ Falcon1, jeden z najlepszych w swoim fachu turntablista w Polsce. Niepowtarzalnej mieszanki dopełnił Jacek „Budyń” Szymkiewicz doskonale znany publiczności choćby z występów w Pogodnie. „Palcie konopie, wczoraj paliliśmy wieczorem konopie i jesteśmy znakomicie zrelaksowani!” wołał zaraz po wejściu na scenę. Co wrażliwsi opuścili w pośpiechu dziedziniec Zamku.

Kreował, przestraszał i prowokował, a przy tym śpiewał świetnie. Budyń pokazał, że jest w znakomitej formie wokalnej. Na scenie był dynamitem, plasteliną i zapałką jednocześnie, a znakomite pole do popisu dała mu grupa CHANGO. Rozłożeni na perskich dywanach grali dla publiczności, chociaż miałem wrażenie, że czują się jak na próbach, kiedy wykonują muzykę dla własnej przyjemności. Groove łączył się z chilloutem. Może dlatego na koncertowej premierze czułem się trochę jak na działce w połowie lipca, kiedy włączam ulubioną muzykę i kładę się w hamaku. Tylko na Zamku wszystko pulsowało jeszcze dodatkową żywą energią. „Oklaski i wodotryski, wystąpiła dla Was grupa CHANGO!” – żegnał się publicznością Jacek Szymkiewicz. To była godna oprawa premiery już piątej składanki ze szczecińską muzyką. Wkrótce będzie ona promowana w całej Polsce.

Wydarzenia Gryfonii odbywały się także w kilku innych miejscach Szczecina. W Inkubatorze Kultury niekonwencjonalnie wyświetlane były teledyski szczecińskich artystów. Akademia Sztuki zaprosiła 30 uczestników na bezpłatne warsztaty perkusyjne w latynoskich rytmach. Plac zabaw? Tylko z dźwiękiem - tak było w galerii TWORZĘ SIĘ. W Bistro Na Językach najmłodsi mogli z pomocą profesjonalistów wykonać muzyczne wypieki, które zostały odegrane ze specjalnej pięciolinii. Monika Wiśniewska z poszczecinie.pl zabrała chętnych na wyjątkową wycieczkę "Rozrywkowy Szczecin", która dotarła do miejsc związanych z zabawą i kulturą. W sali kinowej CKE Stara Rzeźnia odbył się pokaz epilogu do filmu "Szczecin Calling" - tam fani klubowych brzmień mogli się dowiedzieć, jakie perspektywy otwierają się przed szczecińskim clubbingiem.

Wspierają Made In Szczecin

Przegląd Made In Szczecin 5 jest wspierany przez Urząd Miasta Szczecina. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest Stobno Records, które odpowiada za realizację dźwięku. Zespoły nagłaśnia WSOUND.pl. Dźwięki lepiej chłonie się przy dobrym oświetleniu, za które na koncertach odpowiada LS Project. Backline dostarcza Sklep Muzyczny Rockman.

Sponsorami Made in Szczecin 5 są Galeria Kaskada, Follow me!, Stara Rzeźnia i Bosman.

Działania na rzecz lokalnych kapel wspierają także Wasabi, Zamek Książąt Pomorskich, Akademia Sztuki w Szczecinie, Bistro na Językach i Francuzka Piekarnia, CupSell, Eggpart, City Taxi Szczecin, stowarzyszenie Kamera oraz Szczecin Blog.

Projektowi Made In Szczecin medialnie patronują Kręcioła TV, Fabryka Zespołów, TopGuitar i dlastudenta.pl.