To ponad 6500 zrealizowanych zgłoszeń w tym roku i ponad 10 tys. zarejestrowanych użytkowników. Jednak aplikacja Miejski Alert – jak wskazuje radna PiS – mogłaby być lepsza. W zeszłym miesiącu złożyła w tej sprawie interpelację.

Radna Agnieszka Kurzawa z PiS w interpelacji z 27 listopada 2020 roku zgłosiła problem ze źle działającą aplikacją Alert Miejski. Wskazała m.in. na brak informacji o dokonanych alertach i długi czas realizacji zgłaszanych spraw. „Ponadto lista spraw zgłaszanych przez mieszkańców, udostępniona do wiedzy publicznej, a także stan realizacji spraw, mógłby spowodować, że mieszkańcy chętniej korzystaliby z aplikacji, widząc konkretne rezultaty interwencji”, pisze Kurzawa.

Michał Przepiera, Zastępca Prezydenta Miasta, w odpowiedzi do interpelacji poinformował o nadchodzącej aktualizacji aplikacji z wersji 2.0 do 3.0 oraz przedstawił dane liczbowe, o które wnosiła radna.

W 2020 do 30 listopada zgłoszono 7718 alertów, z których zrealizowano 6617, co daje 85,7% wszystkich zgłoszeń. Do tej pory w aplikacji jest zarejestrowanych 10 789 osób, z czego 1 124 to tegoroczne zapisy. W mijającym roku do 30 listopada odrzucono 600 alertów. „Decyzja związana z odrzuceniem Alertu podejmowana jest w momencie kiedy zgłoszenie nie znajduje się na terenie Gminy Miasto Szczecin, kiedy lokalizacja nie jest jednoznacznie wskazana, a jej weryfikacja na podstawie zdjęcia lub opisu jest niemożliwa lub kiedy podanych jest zbyt mało informacji, aby można było zweryfikować problem zgłaszany przez mieszkańca”, czytamy w odpowiedzi.

Wskazał również, że czas realizacji Alertu wiąże się z szeregiem zadań, różnych dla poszczególnych zgłoszeń, np. te polegające na usuwaniu wraków pojazdów z miejskich parkingów czy wycinanie drzew z terenów miejskich mogą trwać nawet do 4 miesięcy.

Na razie zbierane są uwagi mogące usprawnić działanie aplikacji, pomóc odnaleźć błędy w systemie oraz pomysły na nowe funkcjonalności usprawniające przepływ informacji. Zakończenie prac technicznych oraz wizualnych i wysłanie zapytań ofertowych przewidziane jest na drugi kwartał 2021 roku.