Koreański Hyundai Engineering dołącza do projektu Grupy Azoty Police i Ultra Safe Nuclear Corporation dotyczącego budowy badawczego reaktora mikromodułowego. W poniedziałek przedstawiciele firm podpisali wstępne porozumienie dotyczące współpracy.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, amerykańska spółka Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) oraz koreański Hyundai Engineering CO. Ltd (HEC) planują ścisłą współpracę w zakresie wdrożenia technologii MMR w przemyśle chemicznym, budowę układu energetycznego opartego o modułowe reaktory oraz wykorzystanie zeroemisyjnej energii jądrowej do wytwarzania wodoru. 

– Porozumienie, które dziś podpisaliśmy, nie tylko znacząco wzmacnia nasz projekt, dzięki pozyskaniu doświadczonego partnera jakim jest HEC, ale również wzmacnia nasze prace nad wdrożeniem w przemyśle chemicznym technologii jądrowych – podkreśla prezes Zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab. – Dokument ten wyznacza kierunek działań, które zamierzamy podjąć w celu ułatwienia licencjonowania technologii MMR w Polsce. Poszukiwanie dostępu do zeroemisyjnych źródeł energii, przy jednoczesnej dekarbonizacji własnych źródeł wytwórczych to działania wpisujące się w strategię Grupy Azoty na lata 2023-2030.

– Jestem dumny z kontynuacji współpracy z Grupą Azoty, wiodącym graczem w polskim przemyśle nawozowo-chemicznym oraz USNC, które posiada wybitną technologię reaktorów mikromodułowych (MMR). Nasza firma posiada bogate doświadczenie biznesowe w Polsce. Bazując na tym doświadczeniu, połączymy zdobytą wiedzę i umiejętności, aby osiągnąć synergiczne efekty, przyczyniając się do powstania zielonej energii w Polsce – dodaje HyeonSung Hong, dyrektor naczelny Hyundai Engineering CO. Ltd.

Przypomnijmy, że w pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora o mocy 30 MWt. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, ma niską gęstość mocy i wysoką zdolność cieplną, co w rezultacie powoduje bardzo wolne i przewidywalne zmiany temperatury. Jego dostarczeniem zajmie się amerykańska firma Ultra Safe Nuclear Corporation – światowy lider usług jądrowych. Ich produkty to wysokotemperaturowe, chłodzone gazem „baterie jądrowe” czwartej generacji.

Reaktor mikromodułowy MMR będzie służyć nie tylko do testów, ale także szkoleń i badań Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Studenci będą mogli brać udział w praktycznych badaniach związanych z produkcją energii MMR.

Ponadto HEC, USNC oraz Grupa Azoty Police będą się wzajemnie wspierać we wdrażaniu energii jądrowej – głównym celem ma być ograniczenie niekorzystnych zmian klimatu.