„Kapitalne wieści dla gospodarki Szczecina! Kolejny gigant branży offshore zbuduje u nas fabrykę wież wiatrowych” – ogłosił prezydent Piotr Krzystek. W tym celu firma Windar Polska podpisała właśnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przedwstępną umowę dzierżawy działki na Ostrowie Grabowskim, w pobliżu miejskiej spalarni odpadów.

Umowę podpisano w obecności m.in. ministra Marka Gróbarczyka i zastępcy prezydenta Szczecina Michała Przepiery.

Trzeba poczekać 2,5 roku

Windar Polska jest częścią hiszpańskiej grupy Windar renovables. Dużego gracza na rynku offshore, posiadającego fabryki w Indiach, Brazylii i Meksyku. Dostarcza wieże wiatrowe m.in. na farmę Baltic Eagle, budowaną na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego.

W zakładzie planowanym w Szczecinie mają powstawać elementy zarówno morskich, jak i lądowych wież wiatrowych, a także ich fundamenty oraz konstrukcje masztów i wież metalowych.

– Zgodnie z przyjętym harmonogramem fabryka rozpocznie działalność w pierwszej połowie 2026 roku. Znajdzie w niej zatrudnienie co najmniej 400 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Cztery linie produkcyjne

Fabryka powstanie na terenie o powierzchni 17 ha. Jej najważniejszą częścią będzie budynek główny z czterema liniami produkcyjnymi wież wiatrowych Będą tam 4 nawy przemysłowe i magazyn do przechowywania surowców potrzebnych do produkcji. Obok stanie mniejszy budynek pomocniczy przeznaczony do montażu wewnętrznych elementów

Ponad 3 hektary przygotowane zostaną pod place składowe. Potrzebne są też drogi dojazdowe i parking na 100 miejsc, które mają powstać na działce o powierzchni ponad 8 ha. Produkowane elementy transportowane będą z wykorzystaniem m.in. transportu morskiego.

– To po terminalu instalacyjnym do obsługi morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, kolejne przedsięwzięcie w zespole portów Szczecin-Świnoujście związane z odnawialnymi źródłami energii – podkreśla Monika Woźniak-Lewandowska.

Nie w Świnoujściu, tylko w Szczecinie

Hiszpanie zamierzali wcześniej wybudować fabrykę w Świnoujściu. Tam jednak władze miasta odmówiły wydania decyzji środowiskowej. Tłumaczono, że planowana inwestycja jest sprzeczna z zapisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodziło przede wszystkim o wysokość projektowanego budynku (ponad 27 metrów), która przekraczałaby ustalone parametry (nie więcej niż 20 metrów).

W Szczecinie planowane są inwestycje jeszcze jednego dużego gracza z branży offshore wind. Spółka Vestas kupiła w tym celu działkę na Skolwinie i zakład ST3 Offshore na wyspie Ostrów Brdowski przy MSR Gryfia. Duńczycy są największym na świecie producentem turbin wiatrowych.