To już najpewniej ostatnie miesiące wielkiego namiotu ulokowanego tuż przy wjeździe do centrum miasta. Hala przy ul. Energetyków była „domem tymczasowym” dla Opery na Zamku, a później dla Teatru Polskiego. W międzyczasie w tym miejscu odbywały się eventy komercyjne oraz wydarzenia społeczne. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz potwierdził, że ruchomość zostanie sprzedana, a teren, na którym się znajdowała, wróci do miasta.

Po zakończeniu przebudowy Teatru Polskiego obiekt przy ul. Energetyków przestanie być użyteczny. Jeszcze kilka miesięcy temu pojawiały się głosy, że namiotem może być zainteresowany magistrat, by na czas budowy siedziby Teatru Współczesnego przenieść tam zespół. Teraz okazuje się, że to mało prawdopodobne, a marszałek Olgierd Geblewicz zlecił sprzedaż ruchomości.

– Wydaje się, że ten obiekt zakończył swoją misję. Najpierw służył operze, a potem Teatrowi Polskiemu. Poprosiłem dyrektora Opery na Zamku, by wystawić ruchomość na sprzedaż, a grunt oddać miastu. Być może znajdzie się chętny na ten obiekt i znajdzie on swoje zastosowanie. Trochę się przyzwyczailiśmy do tego namiotu, ale jak on zniknie, to chyba nie będziemy żałować – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Jak informuje rzeczniczka Opery na Zamku w Szczecinie, Magdalena Jagiełło-Kmieciak, jeszcze w maju rozpoczną się prace nad zbyciem obiektu. Demontaż konstrukcji jest planowany dopiero wtedy, gdy okaże się, że przynajmniej jeden przetarg zakończy się niepowodzeniem. Opera na Zamku będzie wówczas wiedzieć, czy rynek jest zainteresowany kupnem tego rodzaju obiektu.

– Opera na Zamku, organizując przetarg na sprzedaż hali, zmierza do tego, aby obiekt został sprzedany w całości. Do czego taka hala może być przeznaczona? Może być użytkowana jako hala produkcyjna, hala magazynowa, hala widowiskowa. Pamiętając o tym, że ze względu na zmianę jej funkcjonalności należy spełnić odpowiednie przepisy prawa budowlanego. Hala opery jako obiekt obecnie jest w dobrym stanie technicznym, przechodzi wszystkie przeglądy – informuje Magdalena Jagiełło-Kmieciak.

Przypomnijmy, że hala powstała w 2011 roku. Do 2015 roku w tym miejscu działała tymczasowo Opera na Zamku. Potem przez jakiś czas administratorem obiektu była firma Baszta Nieruchomości, która organizowała w nim spektakle i koncerty. W momencie rozpoczęcia przebudowy budynku Teatru Polskiego, w hali zaczęto wystawiać część spektakli tej instytucji.