Przesłuchania „złotej dziesiątki”, wyłonienie zwycięzcy, strefa designu, występy gwiazd: T.Love, Darii Zawiałow, Buslava, Luxtorpedy. Już za niecały miesiąc odbędzie się XI Festiwal Młodych Talentów. Jedyne takie wydarzenie w Polsce.
Festiwal jedyny w swoim rodzaju i 400 zgłoszeń
Najpierw czekaliśmy na zgłoszenia do festiwalu. Ostatecznie okazało się, że wpłynęło ich ponad 400 z całej Polski! Ten festiwal naprawdę jest jedyny w swoim rodzaju. Dlaczego? Bo tutaj nie przesyła się coverów, ale wyłącznie własną twórczość. Finałową dziesiątkę wyłoniło jury z Katarzyną Nosowską na czele. To było bardzo trudne zadanie.

- Ten moment, kiedy po raz pierwszy zakłada się słuchawki, by odpakować dary od Was, tradycyjnie dreszczogenny! Mnóstwo dźwięków, tony słów, nie do wzięcia na raz – mówi przewodnicząca jury, Katarzyna Nosowska. - Kilka dni tylko z Wami. Potem walka ze sobą, by z tak wielu świetnych wybrać dziesiątkę, bo regulamin tak nakazuje. Dalej nieznośne oczekiwanie na typy innych jurorów i pragnienie, by pokrywały się z moimi... I wreszcie te nazwiska, te nazwy… Do zobaczenia jesienią!!! Pozostałym kłaniam się nisko i dziękuję.

Przesłuchania, decyzja, Buslav

No i wybrali najlepszą dziesiątkę. Będziecie ich mogli usłyszeć podczas przesłuchania konkursowego w piątek, 13 października, w studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin.

Trochę więcej, o tym jak wyglądała praca jury, zdradza nam Piotr Metz: FMT to konkurs nastawiony od początku na jakość nie na ilość uczestników. W tym roku o wysokim poziomie zgłoszeń świadczy duża jednomyślność jurorów w wyborze szerokiej czołówki, z której wyłoniono ostateczny skład – mówi Metz. - Warto też podkreślić obecność polskich tekstów, co często jest piętą achillesową innych konkursów, a w FMT honorowane jest osobną nagrodą.


Tak więc piątkowy wieczór przesłuchań, zapowiada się bardzo ekscytująco. Kiedy jury będzie obradowało i decydowało o zwycięzcach festiwalu, dla nas zagra Buslav. Multiinstrumentalista, kompozytor i twórca tekstów. Jego muzyka to opowieść o emocjach, ludzkiej ciekawości i doświadczeniach ujętych w niebanalne dźwięki. Został nominowany do Fryderyków 2017 w dwóch kategoriach – „Fonograficzny Debiut Roku” oraz „Album Roku Pop”.


Wielki finał, występy gwiazd, czyli kilka godzin świetnej muzyki
Piątkowe przesłuchania to preludium do tego, co nas czeka w sobotę, 14 października, podczas finałowego koncertu w Arenie Szczecin. Wtedy to poznamy zwycięzcę tegorocznego Festiwalu Młodych Talentów! Nagrodą dla zdobywcy Grand Prix festiwalu jest wydanie i promocja singla przez wytwórnię Kayax oraz bonusy finansowe ufundowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną. Tak więc jest o co walczyć.

I do tego podczas finału zagrają gwiazdy! Legenda polskiego rocka, zespół T.Love, która od 35 lat generuje niezliczoną ilość hitów, w tym tak ważnych dla polskiej muzyki, jak „To wychowanie”, „Warszawa” i „King”.


Będzie też coś dla miłośników mocnego, garażowo-punkowo-rockowego uderzenienia z równie bezkompromisowym przekazem, idącym na przekór aktualnym modom i trendom, czyli zespół Luxtorpeda. Każdy ich koncert gwarantuje ogromny ładunek emocji. To m.in. zasługa wokalistów zespołu, rockmana Litzy i rapera Hansa.

Co jakiś czas pojawia się w polskiej muzyce ktoś intrygujący i zaskakujący. Taka też jest Daria Zawiałow. Młoda, skromna artystka z duszą buntowniczki. O jej debiutanckim albumie „A kysz!” recenzenci mówią: "wysmakowany".


Wystąpi także zwycięzca Festiwalu Młodych Talentów 2016, zespół Romantic Fellas. Tym razem na scenie zagrają pełnowymiarowy koncert. O sobie mówią, że realizują autorską koncepcję popu. I na taką właśnie porządną, romantyczną dawkę electro-popu zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki.


Strefa Designu, czyli coś do obejrzenia

Strefa designu to nowość podczas festiwalu. Pokażemy dokonania szczecińskich projektantów i designerów. Zarówno tych doświadczonych, o ugruntowanej pozycji zawodowej, jak i tych stawiających pierwsze kroki w branży designerskiej. Na wystawie zaprezentują się Gosia i Marcin Dziembaj z Dizeno Creative, właściciele marki Hayka Design Store, autorzy niezwykłej pościeli imitującej stóg siana, która zdobyła uznanie w kraju i zagranicą. Wielokrotnie nagradzani na międzynarodowych konkursach designerskich, zdobywcy nagród na „European Product Design Award 2017”. Tomasz Tecław, właściciel pracowni projektowej i warsztatu produkcyjnego z wieloletnim doświadczeniem. Projektant i wykonawca nietypowych mebli oraz elementów wystroju wnętrz. Justyna Machnicka, doktorantka Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Projektantka, designerka, pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowego Przeglądu Plakatu Autorskiego Rolleposter, który ukazuje różne oblicza plakatu oraz najnowsze trendy w designie. Olga Kiedrowicz- Świtalska doktorantka i prodziekan Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Na wystawie prezentować będzie meble autorstwa młodych projektantów, które powstawały w pracowniach na wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie. Zapraszamy! Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.festiwalmlodychtalentow.pl

Bilety na finał Festiwalu Młodych Talentów 2017 w sobotę, 14 października w Arenie Szczecin kosztują 60 zł w przedsprzedaży i mozna je nabyć za pośrednictwem serwisów bilety.fm i abilet.pl.

Bilety na koncert Buslava po piątkowych przesłuchaniach "złotej dziesiątki" w Studio S-1 Radia Szczecin kosztują 20 zł.


A oto finałowa dziesiątka:

1. APPLE FIELDS Kraków

Pięcioosobowy zespół z Krakowa, założony w 2015 roku, inspirujący się klasyką brytyjskiego rocka lat 60. oraz nurtem britpopowym lat 90

2. ARCHIE Warszawa

Pochodzą z Warszawy. Mówią, że słuchając ich muzykę ” dotrzesz do źródła – fale dźwięków przenikających ciało, hipnotyczność fraz i rytmów, pejzaże skąpane w kolażach brzmień, magii i tajemnicy…” Wykonywany gatunek muzyczny: art rock

3. Blunt Razor Jaworzno

Zespół został założony w 2012 roku, obecnie w jego skład wchodzi czterech dziewiętnastolatków. W swojej twórczości starają się łączyć najróżniejsze style muzyczne - od popu, przez jazz, aż po muzykę ludową.

4. Bukowicz Rybnik

Bukowicz zadebiutował w 2015 roku epką „Możesz nawet tańczyć”. Bukowicz nieskrycie podkochuje się w melancholii. Jego tęskne słowa wraz z powolną gitarowo-syntetyczną muzyką, przywodzą na myśl dokonania klasyków shoegaze’u i noworomantycznego rocka, takich jak Slowdive, The Cure, czy Lenny Valentino.

5. Edyta Górecka Kraków

Edyta Górecka pisze, tworzy i gra razem z przyjaciółmi: Radkiem, Rafałem, Bartkiem i Michałem. Zainspirowani brytyjską muzyką gitarową, przestrzenią islandzkich kompozycji i lekkością akustycznych brzmień tworzą utwory, o tekstach natchnionych literaturą, aktualnymi wydarzeniami i towarzyszącymi przemyśleniami.

6. Noże Warszawa
Tak mówią o sobie: „Noże to wrzask ulicy wtłoczony w post-punkowe gitary. Piętrowe pogłosy pulsujące światłem niespełnionych utopii. Perkusja i bas armii ludowej tras! Melodie zszyte chaosem, wybuchy i szepty polszczyzny”.7. Sibiga Kraków

SIBIGA - jaworznicko-krakowskie trio, składające się z trójki przyjaciół: Krzysztofa, Bartka i Tomasza. Tworzą muzykę raczej smutną, ale niekiedy taneczną. Niby romantycy, ale zawsze trochę niepoważni.

8. Siostry Łotry Warszawa/Lublin/Toruń

Siostry Łotry czyli polska piosenka humanistyczna Humanistyczna, bo szczera, aktualna, publicystyczna. Siostry Łotry w sposób lekki, często żartobliwy poruszają tematy, które aż proszą się o komentarz. Tematy nie zawsze miłe, nie zawsze łatwe. A jednak robią to w sposób tak wdzięczny, że chce się przy tym tańczyć.9. Smoking Barrlez Kraków

Smoking Barrelz to chromatyczny duet z Krainy Czarów. Ich koncerty to synestezyjna podróż przez muzykę. Ubierają kombinezony kosmonautów, wsiadają do pastelowego statku i przenoszą ludzi do innego wymiaru.

10. Pola Chabot & Adam Baran Wrocław

Mimo skrajności charakterów tworzą jeden organizm muzyczny inspirowany bluesem. Pola jest wokalistką, autorką tekstów,. Muzycznym samoukiem, który w pisaniu piosenek posługuje się pianinem. Adam to gitarzysta, grając w duecie posługuje się looperem tworząc psychodeliczne improwizacje. Robert Grabowski Rzecznik Prasowy Szczecińska Agencja Artystyczna