To kolejny niezwykle interesujący etap rozwoju szczecińskiego oddziału duńskiej firmy KK Wind Solutions, zajmującej się produkcją paneli sterowania do turbin wiatrowych, czyli najważniejszych elementów wiatraków. W najbliższych tygodniach planujemy zatrudnić co najmniej 40 nowych Pracowników, a w następnym etapie kolejnych 20 osób. – Sektor energetyki odnawialnej, a zwłaszcza farm wiatrowych, cały czas mocno się rozwija i nie zamierzamy zostać w tyle – podkreśla Maciej Twardowski, Dyrektor szczecińskiego KK Wind Solutions.

Otwarcie nowej hali biurowo produkcyjnej planowane jest na 12 czerwca 2018. Będzie miała 3,5 tys. m. kw. To już siódmy budynek biurowo-produkcyjny w kompleksie KK Wind Solutions przy ul. Goleniowskiej w Dąbiu. Ich łączna powierzchnia to 23 tys. m kw. Pracuje tu ok. 650 osób.

- W najbliższych tygodniach będziemy chcieli zwiększyć tę liczbę zarówno o Pracowników Produkcyjnych, jak i Specjalistów oraz Inżynierów. Związane jest to z większym zapotrzebowaniem na nasze produkty. Otrzymaliśmy duże zamówienie od naszego dużego, ważnego Klienta - firmy Vestas, jednego z potentatów na rynku farm wiatrowych – mówi Dyrektor Maciej Twardowski. 

Światowy lider

Kontrakt ten pozwoli rozwinąć produkcję dla sektora on-shore, czyli farm wiatrowych na lądzie. Już teraz KK Wind Solutions jest światowym liderem w dostarczaniu paneli sterujących, jeśli chodzi o sektor off-shore, czyli morskie farmy wiatrowe. Turbiny wiatrowe z panelami sterowania wyprodukowanymi w Szczecinie znajdują się w 60% „morskich” wiatraków na całym świecie – to prawdziwy powód do dumy. Z paneli korzysta też inny potentat na rynku – firma Siemens-Gamesa, której farmy stoją m.in. w Danii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Chinach.

W halach przy ul. Goleniowskiej powstają zaawansowane technologicznie systemy, których istnienia możemy się tylko domyślać. Panele sterowania do turbin wiatrowych ukryte są wewnątrz konstrukcji wiatraków, ale są ich najważniejszą częścią. Ich sercem, a zarazem mózgiem. To komputer i oprogramowanie, za pomocą których np. mierzona jest siła i kierunek wiatru, aby łopaty wiatraka odpowiednio się wychyliły, zwiększając wydajność pozyskiwania energii wiatrowej. System odpowiada też za przekształcenie tej energii w taką, która może zostać przesłana do sieci. 

Globalna firma

- W Szczecinie KK Wind Solutions ma swój największy zakład produkcyjny. Poza nim głównymi ośrodkami firmy są oczywiście Dania, a od niedawna również Indie. Naszym strategicznym celem jest rozbudowanie ilości site’ów produkcyjnych do ośmiu lokalizacji na świecie. Właśnie w Szczecinie planowany jest też rozwój części globalnych usług dla wszystkich oddziałów, tzw. Shared Service. Przykładem są tu usługi Działu HR – mówi Sylwia Ewangelista, Strategic HR Business Transformer, Global HR w KK Wind Solutions.

Siłą KK Wind Solutions w Szczecinie na pewno są działy rozwoju produktu i procesu, zatrudniające specjalistów, inżynierów, elektryków, mechaników, automatyków. 

Co istotne, szczeciński oddział KK Wind Solutions odpowiada także za dystrybucję paneli sterowania (również bezpośrednio na miejsce, w którym stanie wiatrak) oraz serwis elektrowni wiatrowych.

Międzynarodowa kariera

Praca w zakładzie w Dąbiu może być wstępem do międzynarodowej kariery. Najbardziej działa na wyobraźnię przykład Pracownika, który zaczynał tutaj jako stażysta, a teraz jest Team Leader’em w centrali KK Wind Solutions w Danii w Dziale R&D. Podobnych okazji do rozwoju nie brakuje. Szczecińscy inżynierowie współpracują z duńskimi kolegami przy budowie prototypów, które później są wprowadzane do masowej produkcji w halach przy ul. Goleniowskiej. 

- Możliwość wyjazdów za granicę, warsztaty dla liderów, kontakt z nowoczesną technologią zapewniony również dla Pracowników Produkcyjnych – to wszystko składa się na środowisko stymulujące do stałego rozwoju. Ważna jest również stabilność zatrudnienia - w Szczecinie działamy od 15 lat, na świecie od 40. Rynek rozwija się imponująco i zapotrzebowanie na zieloną energię i farmy wiatrowe cały czas rośnie. Proces wdrożenia nowej osoby do organizacji jest naprawdę wymagający – wiele szkoleń specjalistycznych, językowych, procesowych. To sprawia, że bardzo zależy nam na długoterminowym związaniu się z Pracownikami.

Dostępne oferty pracy

Obecnie poszukiwanych jest co najmniej 40 Pracowników Produkcji. Szczegóły ofert (i formularze aplikacyjne) można znaleźć na stronie http://www.kkwindsolutions.pl/join-us. Poza Pracownikami Produkcyjnymi o zatrudnienie mogą starać się np. Inżynierowie, Elektrycy, Specjaliści ds. Obsługi Klienta i ds. Zakupów.

KK Wind Solutions działa w Szczecinie od 2003 roku. Współpracuje m.in. z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. W 2017 r. firma została laureatem nagrody Północnej Izby Gospodarczej w kategorii „Pracodawca Roku”.