Krzysztof Meisinger – światowej klasy gitarzysta – już w najbliższą niedzielę wystąpi w Willi Lentza w Szczecinie. Podczas koncertu „Willa Hiszpania” wykona najpiękniejsze utwory z tego kraju. To będzie prawdziwa uczta dla melomanów!

By przybliżyć dziedzictwo kulturowe

Willa Lentza w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, zaprasza szczecinian w muzyczną podróż do słonecznej Hiszpanii. Specjalnie dedykowany program „Willa Hiszpania” w centrum uwagi stawia gitarę oraz najsłynniejsze utwory z Półwyspu Iberyjskiego.

– Willa Lentza za jedno ze swoich podstawowych zadań statutowych przyjmuje przybliżanie i promowanie dziedzictwa kulturowego – lokalnego i światowego, przybliżanie naszej historii kultury oraz historii kultury innych państw i narodów – mówi Jagoda Kimber, dyrektor Willi Lentza. – Stąd cykle Ikony Kultury oraz cykl, którego częścią są projekty Willa Portugalia, Willa Italia i Willa Hiszpania, a wkrótce też Willa Francja.

– Willa Lentza „porywa” w podróż po różnych krajach Europy i świata, prezentując szerokie spektrum kultury wielu państw. Przedstawiamy zazwyczaj projekty interdyscyplinarne, często połączone z wykładami i spotkaniami – dodaje Jan Koprowicz z Willi Lentza.

Fenomenalny artysta i porywająca muzyka 

W niedzielę w przepięknych wnętrzach willi zabrzmią jedne z najpiękniejszych utworów hiszpańskich. W opracowaniu na gitarę i zespół smyczkowy zaprezentuje je znakomity wirtuoz Krzysztof Meisinger – gitarzysta oklaskiwany w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych wszech czasów, laureat wielu prestiżowych nagród artystycznych.

– Kluczem dobru utworów do niedzielnego koncertu było to, co najbardziej charakterystyczne w muzyce hiszpańskiej, która opiera się na formach tanecznych. Jednocześnie chciałem pokazać jej różnorodność – przyznaje Meisinger. – W programie znajduje się również hiszpańska kolęda, dokładniej mówiąc katalońska. Uważam ten utwór za na tyle piękny, że nie zważając na porę roku, postanowiłem go włączyć do repertuaru. 

Uwielbiane przez publiczność utwory

Goście Willi Lentza usłyszą m.in. „Asturias” Isaaca Albéniza – dzieło, które, jak przyznaje Meisinger, jest faworytem publiczności.

– To utwór, który został napisany na fortepian, a stał się jednym z najbardziej charakterystycznych gitarowych dzieł. Sam Albéniz powiedział, że żałuje, że nie umie pisać na gitarę, bo jego muzyka właśnie na gitarze brzmi najlepiej – mówi Meisinger. – Krytycy mówią nawet, że „Asturias” nie jest utworem hiszpańskim, a jest Hiszpanią.

W programie pojawi się także „Recuerdos de la Alhambra” Francisco Tárregi. To kolejny uwielbiany przez publiczność utwór, który z etiudy przerodził się w niesamowite koncertowe dzieło, nierozerwalnie kojarzone z gitarą.

A wieczór rozpocznie się od wykonania „Romance de Amor” – utworu doskonale znanego z filmu „Zakazane zabawy”. Jak dodaje Meisinger, z samą kompozycją wiąże się niesamowita historia, ponieważ wielu twórców przyznawało się do jej autorstwa, więc dziś funkcjonuje jako utwór anonimowego autora.

Artyście podczas koncertu towarzyszyć będzie Orkiestra Poland baROCK. – Granie solowego recitalu to obecnie moja ulubiona forma ekspresji, ale granie z zespołem kameralnym to kwestia ogromnej radości ze wspólnej pracy i to jest to, co cenię sobie nad wyraz – zaznacza Meisinger.

Artysta wszech czasów zachwycony Willą Lentza. „To jedno z najpiękniejszych miejsc recitalowo-kameralnych w Polsce”

–Willa Lentza zawsze stawia na muzyków z najwyższej półki – właśnie dlatego po raz kolejny występuje u nas Krzysztof Meisinger – jeden z najwybitniejszych współczesnych gitarzystów świata. Cieszymy się bardzo z kolejnej współpracy i nie możemy się doczekać podróży do słonecznej Hiszpanii – zaznacza Koprowicz.

– Nie pierwszy raz będę współpracował z tą instytucją i za każdym razem jest efekt wow, zaskoczenie pięknem – przyznaje Meisinger. – Odnoszę wrażenie, że przez nietypowe ustawienie publiczności, która jest blisko wykonawcy, każdy słuchacz może mieć poczucie, że gra się specjalnie dla niego. Grając w Willi Lentza ma się wrażenie, że wydobywając dźwięk w jednym pomieszczeniu, odzywa się on w kilku innych. To jedno z najpiękniejszych miejsc recitalowo-kameralnych jeżeli chodzi o muzykę klasyczną w Polsce. To miejsce, do którego chce się wracać.

Koncert „Willa Hiszpania” odbędzie się 25 czerwca o godz. 19:00. Bilety na stronie: https://bilety.willa-lentza.pl/.