Wielki okręt, śpiewający marynarze, latające stwory, dużo dymu i główny bohater, czyli olbrzymia lalka Guliwera. W piątkowy wieczór pl. Solidarności zamienił się w teatralną scenę, na której można było obejrzeć plenerowy spektakl „Kosmiczna Podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek. Wszystko na rozpoczęcie festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki.

Organizatorzy podkreślają, że to rodzinny festiwal. I tak też było w piątek na pl. Solidarności, na który tłumie przybyły rodziny z dziećmi. Mieszkańcy zasiedli na kocach „na górce” w centrum miasta, by obejrzeć „Kosmiczną Podróż Guliwera”. Spektakl przygotował specjalizujący się w plenerowych widowiskach Teatr Klinka Lalek z Wolimierza. 

„Na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem na podobieństwo meteorytu spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt Guliwera i łamie go wpół. Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich” – czytamy w opisie przedstawienia. 

Spektakl od pierwszych sekund przyciągał uwagę widzów. Akcja toczyła się na ziemi, ale i w powietrzu. Były latające stwory i wielkie jajo, którymi sterowali aktorzy za pomocą specjalnych stelaży. Klimat przedstawienia tworzyły też efekty specjalne, jak pojawiające się co jakiś czas kłęby gęstego dymu.

Najwięcej emocji wzbudziła ogromna lalka Guliwera, która wyłoniła się ze zniszczonego okrętu. Kukła nie tylko poruszała się na ziemi, ale również mogła latać. Wszystko było możliwe dzięki specjalnej konstrukcji na kołach, którą kierowali aktorzy. Przedstawienie trwało około godziny, a po jego zakończeniu wiele dzieci podeszło do „sceny”, by z bliska przyjrzeć się wielkiej lalce i okrętowi.

W tle dało się słyszeć głosy rodziców, że takie plenerowe wydarzenia dla całych rodzin na pl. Solidarności powinny być organizowane częściej. 

Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki potrwa do niedzieli, 2 czerwca. W programie jeszcze m.in. rodzinne koncerty „Kim był OZ?” w filharmonii oraz unikalne warsztaty „Pregnato” kierowane do rodziców oczekujących narodzin dziecka.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym festiwalu.