Dużo filmów i spotkań z twórcami, pokazy specjalnie, wykład i eventy muzyczne – tegoroczna odsłona Senior Movie startuje już 20 września i przyniesie ze sobą szereg ciekawych wydarzeń. „Przejdziemy przez kolejną edycję w dość barwnym programie”, zapowiadają organizatorzy.

Festiwal Filmowy Senior Movie to wyjątkowa formuła na mapie festiwali filmowych w Polsce i na świecie. Kierowany jest głównie do twórców w wieku powyżej 60. roku życia.

– Satysfakcja z realizacji festiwalu to w zasadzie najważniejszy motor i paliwo w tworzeniu takich przedsięwzięć. Cieszą nas informacje zwrotne od młodych twórców po 60. roku życia, że robimy coś ważnego i że to motywuje ich do realizacji filmów oraz rozwijania swoich pasji – przyznaje Krzysztof Kuźnicki ze Stowarzyszenia Kamera, które jest organizatorem festiwalu.

Blisko 30 produkcji konkursowych, pokazy specjalne – nie zabraknie dobrego kina

Na Festiwal składają się konkurs główny, konkurs Senior Topic oraz wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. dyskusje, wykłady czy spotkania z zaproszonymi gośćmi ze świata filmowego.

– Festiwal to święto filmu, ale przede wszystkim święto spotkań i celebracji bycia w grupie twórców oraz fascynatów i fanatyków filmu – podkreśla Kuźnicki. – I tak będziemy codziennie świętować na Senior Movie. Przejdziemy przez kolejną edycję w dość barwnym programie.

W tym roku w konkursie głównym powalczy 20 produkcji polskich i zagranicznych, w kategorii Senior Topic wystartuje 8 tytułów. Widzowie będą mogli również obejrzeć filmy w ramach cykli Polskie Doki i Okno na Zachód.

Pokazy w różnych miejscach Szczecina

W tym roku na festiwalowej mapie znajduje się kilka miejsc, które warto odwiedzić. Jak zdradza Kuźnicki, Senior Movie 2023 rozpocznie się w siedzibie Stowarzyszenia Kamera (al. Jana Pawła II 17) od symbolicznego „before party”, czyli pokazu i przeglądu filmów reżysera z Wielkiej Brytanii, Alistaira Kerra.

– Później przemieszczamy się do Piwnicy Kany na otwarcie wystawy. Kolejny dzień to kolejne przygody, ale najważniejsza akcja to otwarcie festiwalu filmem „Vika!”. Piątek i sobota to wydarzenia festiwalowe, które zagoszczą w kilku miejscach, takich jak Inkubator Sektora Kreatywnego, Teatr Mały , Dom Skandynawski, Piwnica Kany – wylicza Kuźnicki. – A w niedzielę na spokojnie zobaczymy dwa pokazy w naszej pracowni, czyli siedzibie Stowarzyszenia Kamera. Na koniec dnia zapraszamy na galę wręczenia nagród, gdzie usłyszymy werdykty naszych jurorów. A wszystko to wydarzy się w Starej Rzeźni.

Festiwal Senior Movie 2023 odbędzie się w dniach 20-24 września. Wstęp na projekcje jest bezpłatny, na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji na stronie festiwalu: http://seniormovie.pl/.